Haberler

Kent Müzesi’nin 15’inci yıl gururu

Font Boyutu

14 ŞUBAT 2018

BASIN BÜLTENİ

KENT MÜZESİ’NİN 15’İNCİ YIL GURURU

  • BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN 14 ŞUBAT 2004’TE ZİYARETE AÇILAN VE BUGÜN TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR MARKA HALİNE GELEN KENT MÜZESİ’NİN KURULUŞUNUN 15’İNCİ YILI TÖRENLE KUTLANDI.

BURSA – Bursalıların anıları ile zenginleşen, Bursa sevdalılarının bağışlarıyla her yıl daha da geniş kitlelere hitap eden Bursa Kent Müzesi’nin 15’inci kuruluş yıldönümü törenle kutlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 Şubat 2004’te ziyarete açılan ve bugün Türkiye’de önemli bir marka haline gelen Kent Müzesi’nin kuruluşunun 15’inci yılı için düzenlenen törene, müzeyi kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdoğan Bilenser, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, müze bağışçıları ve çok sayıda davetli katıldı.

Ciddi katkılar yapıldı

Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdoğan Bilenser, müzenin kente kazandırılma sürecini anlattığı konuşmasında, zorlu bir süreç sonunda inşaata başladıklarını hatırlattı. Kendinden sonraki süreçte de müzeye ciddi katkılar yapıldığını hatırlatan Bilenser, müzenin ilk günkü formunu koruyarak bugünlere geldiğini ifade etti. Müze binasının kendi anılarında ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Bilenser, “Burası adliye olduğu dönemde üst katta savcılık kalemi vardı. Babam orada çalışıyordu. Babamın Pazar nöbetlerinde burası sakin olduğu için bende gelir merdivenlerin ahşap tırabzanlarından kayardım. Ayrıca buranın alt katında duruşma için getirilen zanlıların tutulduğu nezarethane var. Nazım Hikmet başta olmak üzere birçok önemli ismin de nezarethanesinde kaldığı yerdir burası. Yani adliye olarak da çok önemli bir binadır” dedi.

Genişleme müjdesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse ise Kent Müzesi’nin hemen karşısındaki tarihi binanın da müzeye dönüştürülmesi konusundaki çalışmaların devam ettiğini, konunun Meclis toplantısında gündeme geleceğini söyledi. Alınacak meclis kararı ve kurumlar arası protokollerin ardından Kent Müzesi’nin genişleyeceği müjdesini veren Köse, “Coğrafyamızın her karışı, bir tarih ve kültür hazinesi. Tarihimiz boyunca geleceğe yön verdik. Geleneksel birikimlerimiz aynı zamanda evrensel değerlerimizdir. Dolayısıyla müzelerimiz, insanlığın belleği konumundadır. Bursa, müzecilik alanında öncü uygulamalar gerçekleştiren bir şehir. Bu uygulamalarla, müzelerimiz sadece bakılıp çıkılan yerler olmaktan öteye geçti. İşte kent müzemiz. Bugün kuruluşunun 15. yılını kutluyor. Burada, Bursa’nın 7000 yıl öncesinden günümüze kadarki sürecinde yaşanan değişim ve dönüşümler sergileniyor. Kent müzesi, Bursa’nın kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik zenginliğine ışık tutuyor” diye konuştu.

Kent Müzesi Danışmanı Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yusuf Oğuzoğlu da Bursa Kent Müzesi’nin bugüne kadar yapılan çalışmalarla bu alanda yol gösterici, ışık saçan kurum olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Kent Müzesi Sorumlusu Dilek Yıldız Karakaş, Bursa sevdalılarını bir araya getiren Kent Müzesi’nde bugüne kadar 88 geçici sergi düzenlendiğini belirtti.

Müze bağışçılarından Münire Uygur Bıçakçı ise 11 yıldır Kent Müzesi ailesinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, babaannesi, dedesi ve halasına ait birçok değerli eşyayı müzeye bağışladığını hatırlattı.

Konuşmaların ardından kuruluş yıldönümü için hazırlanan pastayı kesen protokol üyeleri, Ressam Şefik Bursalı’ya ait ‘Karagöz Seyri Tablosunu’ da ilk kez izlenime sundu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Tarih: 14.02.2018 | Okunma sayısı:1631

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu