Haberler

KENT KÜLTÜRÜNE YENİ BİR HALKA DAHA

Font Boyutu

6 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

KENT KÜLTÜRÜNE YENİ BİR HALKA DAHA
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KENT KÜLTÜRÜNE CAN VEREN ÇALIŞMALAR ZİNCİRİNE ‘BURSA YÖRESİ HALK OYUNLARI MÜZİK ALBÜMÜ’ İLE YENİ BİR HALKA DAHA EKLENDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin kültürel yaşamını canlı tutmak adına hazırlanan ‘Bursa Yöresi Halk Oyunları Müzik Albümü’nde kentin geleneksel mirasına özgü 17 eser bulunuyor.

Büyükşehir Belediye Orkestrası tarafından hazırlanan ‘Bursa Yöresi Halk Oyunları Müzik Albümü’nde, usta sanatçı Yücel Paşmakçı’nın derlediği eserler seslendirildi. Albümün, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtımı, renkli görüntülere sahne oldu. Büyükşehir Belediye Orkestrası Türk Halk Müziği Bölüm Başkanı ve Koro Şefi Murat Coşkun yönetiminde mini bir konser veren sanatçılar, sevilen türküleri seslendirdi. Halk oyunları gösterileriyle renklenen programı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mustafa Bilici ilgiyle izledi.

“Bursa’da bir eksiklik daha giderildi”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa türkülerinden oluşan yapıta emeği geçenleri tebrik ettiği konuşmasında, “Bursa’da bir eksiklik daha giderildi. Bu çalışmaların artarak devam edeceğine inanıyorum. Orkestramız önemli işler yapıyor. Okullar ve çocuk eğitim merkezleri başta olmak üzere yapılan aktiviteler bizim göğsümüzü kabartıyor. Bu çalışmaların devamı gelecek” dedi.
Bursa’nın medeniyetlere ev sahipliği yapan birikimli bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu şehirler için birçok eserler verilmiş. Bursa da bu kültürel birikimlerin merkezi. Milli Eğitim Müdürlüğü ile vizyon sahibi bir gençlik oluşması konusunda önemli ortak çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Türk Halk Müziği dalında hazırlanan bu eserin okullara da katkı sağlayacağına inanıyorum. Bursa için hazırlanan bu albüm gibi diğer bölgelerle ilgili çalışmaların da sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu çalışmalarımızla sadece Bursa’ya değil tüm Türkiye’ye örnek olacağız. Bursa kendisine yakışanı yaptı” diye konuştu.
Başkan Altepe, Orkestra Şube Müdürvekili Hakan Gökay Sarıoğlu’nu da çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Büyükşehir’e destek teşekkürü
İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mustafa Bilici, bu sene halk oyunları il bazında yapılan yarışmada Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine büyük destek verdiklerini söyledi. Bilici, 4-5 Haziran tarihlerinde yine Bursa’da yapılacak olan Türkiye finalinde de Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük destekçi olduğunu kaydeden Bilici, Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Türk Halk Müziği’nin duayen isimlerinden usta sanatçı Yücel Paşmakçı ise halk müziğinin tarihin derinliklerinden gelen ve ecdad yadigarının bir unsuru olduğunu söyledi. Paşmakçı, ulusal birlik oluşturulmasında da önemli olan Türk Halk Müziği’nin otantik kaynaklarının Bursa’da olduğunu belirtti. Başkan Altepe, programın sonunda usta sanatçı Yücel Paşmakçı’ya plaket verdi. Bursa’da faaliyet gösteren ilköğretim okulları öğrencileri de törene katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 06.05.2011 | Okunma sayısı:5335

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu