Haberler

KENT KONSEYLERİ SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Font Boyutu

8 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYLERİ SEMPOZYUMU SONA ERDİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BURSA KENT KONSEYİ VE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘KENT KONSEYLERİ SEMPOZYUMU’ SONA ERDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Uludağ Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Kent Konseyleri Sempozyumu’, sona erdi.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) 2 gün süren ‘Kent Konseyleri Sempozyumu’nda, kent konseylerinin dünü, bugünü ve yarını ele alındı. Bursa’da düzenlenen sempozyumu değerlendiren Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Türkiye’de ilk kez yapılan ve akademik camia ile uygulamacı olan kent konseylerini bir araya getiren Kent Konseyleri Sempozyumu’nun çok verimli geçtiğini söyledi. İki gün süren önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptıkları için gururlu olduklarını belirten Başkan Pala, “Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla bu tür önemli organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye’de ilk kez düzenlenen sempozyuma 17 üniversiteden yaklaşık 50 akademisyen, 40 farklı şehirden de 60’a yakın kent konseyi ve yerel katılımcı katıldı. Bursa Kent Konseyi olarak toplantıda akademisyen ve uygulamacıları bir araya getirdik. Kent konseylerinin dünü, bugünü ve yarını noktasında görüş ve düşünceler ortaya konuldu. 7 ayrı oturumda, 23 kişilik bilim kurulunca kabul edilen 25 ayrı sunum gerçekleştirildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İki gün süren ‘Kent Konseyleri Sempozyumu’nun son oturumu olan değerlendirme oturumuna Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bekir Parlak başkanlık yaptı. İki gün boyunca süren toplantıların verimli ve keyifli geçtiğini ifade eden Parlak, Bursa’nın yine kendini göstererek Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Kent konseylerini çok önemsediğini anlatan Parlak, kent konseylerinin yönetişimin hakim olduğu, sivil inisiyatifin bulunduğu ve çok aktörlü yönetmenin mekanizmaları olduğunu dile getirdi.
Oturumda konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanlarından Erdem Saker ise, Bursa’daki Yerel Gündem 21 ve Kent Konseyi süreçlerini anlattı. Yerel yöneticilerin halka inmek zorunda olduğunu vurgulayan Saker, kent konseylerinde yer alan yönetici ve siyasilerin de kapıdan içeri girerken siyasi ceketlerini çıkartarak kentin sorunlarını konuşması gerektiğini vurguladı.
Sosyal Politikalar Derneği (SOMER) Başkanı Tahsin Bulut, Bursa’nın önemli bir çalışmaya daha imza attığını kaydetti. Toplumu yönetmenin zor bir süreç olduğunu ve bu zor sürecin sadece seçimle gelmiş insanlar tarafından başarıyla yönetilemeyeceğini söyleyen Bulut, bu yüzden 21. yüzyılda tam demokrasi ve katılımcı demokrasinin tartışıldığını kaydetti. Bulut, kent konseylerinin karar süreçlerine çok fazla müdahale edemese de gönüllü hareketi teşvik etmesi açısından önemli olduğunu belirtti.
Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nur Şat, kent konseylerinin konuların eylemlere dönüştürüldüğü yer olduğunu anlattı. Kent yönetiminin sadece bir idareye bırakılamayacak kadar önemli olduğunu dile getiren Şat, yerel yöneticilerin yapacağı çok işi olduğunu ve gönüllülerin de onlara yardımcı olması gerektiğini ifade etti.
Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel, Bursa’nın kent konseylerinin gelişimi için önemli toplantılar ev sahipliği yaptığını belirterek, kent konseylerinin durumu hakkında saptamalarda bulundu.

Merinos AKKM Orhangazi ve Başkanlık salonlarında iki gün boyunca süren sempozyumun ilk oturumda, ‘Yerel yönetişim, yerel demokrasi ve kent konseyleri’ konusu ele alındı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman’ın başkanlığını yaptığı oturumda, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Mustafa Lamba, ‘Yerel yönetişim ve kent konseyleri’ konulu sunum yaptı. Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Harika Uçar Altınışık ise, ‘yerel demokrasi ve kent konseyleri’ konulu bir sunum yaptı. Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma Görevlisi Gözde Kestellioğlu ise, ‘Yerel demokrasi ve kent konseyleri: Kahramanmaraş örneği’ adlı sunum gerçekleştirdi.
İkinci oturumda, BM Kalkınma Programı Program Yöneticisi Leyla Şen’in oturum başkanlığında ‘Dünya deneyimleri bağlamında kent konseylerinin değerlendirilmesi’ konusu ele alındı. Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Salih Batal, ‘AB Yönetime katılım ilkesinin Türkiye uygulaması; Kent konseyleri’, Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Görevlisi Murat Yıldız ise, ‘Dünyada kent konseyleri paralelinde çalışan örgütler ve bu çerçevede oluşturulan yapılar’ konularında bilgi verdi.
Üçüncü oturumda, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken’in oturum başkanlığında ‘Kent konseyleri ve katılımcı kent yönetimine katkıları’ konusu ele alındı. Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nur Şat, ‘Halkın yönetime katılımının bir kanalı sıfatıyla kent konseylerinin değerlendirilmesi’, Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Şafak Kaypak, ‘Kent konseyleri ve STK’ların işbirliği’, Gazi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Yücel Işıldar, ‘Üniversite öğrencileri ’Kent konseyleri’ hakkında ne biliyor? Ne düşünüyor?’, Atılım Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin ise ‘Kent konseylerinin katılımcı kent yönetimine katkıları üzerine bir değerlendirme: Ankara Örneği’ konulu sunum yaptı.
Sempozyumun dördüncü oturumu, ‘Halkın yönetime katılımında kent konseylerinin rolü ve işlevi’ konusu ele alındı. Oturum başkanlığını Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Görmez’in yaptığı oturumda, Silivri Kent Konseyi Genel Sekreteri Sema Kurt, Silivri ilçesinin doğal ekonomisi yapısı hakkında bilgi verdi. Sakarya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Sefa Usta, ‘Katılımcı demokrasi perspektifinden kent konseyleri ve STK’ların ilişkisi; Sakarya örneği’ konulu sunum gerçekleştirirken, Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Levent Memiş, ‘Türkiye’de büyükşehir ve il merkezi düzeyinde bulunan kent konseyleri web sayfalarının katılım bağlamında değerlendirilmesi’ konulu bir değerlendirme yaptı.
Beşinci oturumunda ise Bursa Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Erdem Saker’in oturum başkanlığında ‘Kentin öncelikli sorunları ve kent konseyleri’ konusu ele alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’den Dr. Yaylagül Ceran, ‘Göç sorunu ve yeni göç politikalarının uygulanmasında kent konseylerinin işlevi’, Okan Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Dr. Seda Bostancı, ‘Kent konseylerinin eko-belediyecilik vizyonuna katkıları’, Gazi Üniversitesi’nden Adnan Söylemez, ‘Büyükşehir belediyeleri kent konseyleri kültür sanat grup faaliyetlerinin mukayeseli olarak değerlendirilmesi’, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz ise ‘Bir kent, bir kent konseyi, yeni bir kültürlenme’ konulu sunum gerçekleştirdi.
Altıncı ve son oturumda ise Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay’ın oturum başkanlığında ‘Yerel demokrasiyi güçlendirme aracı olarak kent konseyleri’ konusu konuşuldu. Selçuk Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Tuğba Eroğlu, ‘Yerel demokrasinin güçlendirilmesinde kent konseyleri bir fırsat olabilir mi?’, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, ‘Kent konseylerinin yerel demokratik yönetişim mekanizması işlevinin değerlendirilmesi’, Sakarya Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özer Köseoğlu ise ‘Kent konseyleri; müzakereci demokrasi için bir fırsat mı?’ konuları ele alındı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN HALKLA İLİŞKİLER MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 08.05.2011 | Okunma sayısı:6670

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir