Haberler

Kent Konseyi’nin yabancı gönüllüleri biraraya geldi

Font Boyutu

13 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi’nin yabancı gönüllüleri biraraya geldi
- BKK Başkanı Semih Pala, Fransalı, Amerikalı, Brezilyalı, Güney Koreli, Meksikalı, Pakistanlı ve Filipinli BKK Yabancılar Çalışma Grubu üyeleriyle bir araya gelen fikir alışverişinde bulundu.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, çeşitli ülkelerden iş, aile, eğitim gibi sebeplerden Bursa’ya gelen yabancı kökenli kişilerin oluşturduğu Yabancılar Çalışma Grubu üyeleriyle buluşarak yapılabilecek çalışmaları konuştu.

Tarihi Merinos Tren İstasyonu’nda Fransalı, Amerikalı, Brezilyalı, Güney Koreli, Meksikalı, Pakistanlı ve Filipinli BKK Yabancılar Çalışma Grubu üyeleriyle bir araya gelen BKK Başkanı Semih Pala, şehrinde yaşayan yabancı kökenli insanları gönüllülük esasına dayalı olarak bir araya getiren tek kuruluş olduklarını hatırlattı. Bursa Kent Konseyi’nin, Türkiye’nin en büyük, en aktif kent konseyi olduğunu söyleyen Pala, bünyelerinde 4 meclis, 30 çalışma grubu ve yüzlerce gönüllü bulunduğunu, yılda bin 500 faaliyet yapabildiklerini belirtti. Bursalıların iddialı insanlar olduğunu, yaptıkları çalışmalarla Türkiye’ye ve dünyaya örnek olmak için uğraştığını ifade eden Pala, bu çalışmalarda yabancıların da rol alması gerektiğini dile getirdi. Anadolu insanının misafirperver olduğunu anlatan Pala, “Farklı sebeplerden ötürü Bursa’da bulunuyorsunuz. Yaşamınız sırasında sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz. BKK Yabancılar Çalışma Grubu, bu tür konuları konuşabilmeniz ve çözüm üretmek için var. Bizler tüm katılımcılara en iyi imkanları sunmayı hedefliyoruz. Sıkıntılarınızı kendiniz halledemediğiniz noktada, yöneticiler olarak yardıma her zaman hazırız. Sizlerden hem Bursa, hem Türkiye, hem de dünya için çalışmanızı istiyoruz” dedi.

Bursa’nın Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olduğunu, zengin ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını aktaran Pala, Yabancılar Çalışma Grubu üyelerinin ülkelerine döndüğünde Bursa’yı en iyi şekilde anlatmalarını istedi. Türkiye’nin büyük ve güçlü ülke olduğunu hatırlatan Pala, Türkiye’nin demokrasi kültürü açısından son derece ileri seviyede olduğunu ve büyük tecrübeler edindiğini söyledi. Pala, Türk halkının demokrasi yolunda oluşan arızaları en kısa zamanda tamir edip tekrar demokrasiye geçebilecek beceriye sahip olduğuna da dikkat çekti. Pala, “Bursa Kent Konseyi olarak 3 temel prensibimiz var. Demokrasi, insan hakları ve özgürlükler. Türkiye’de son aylarda bazı tartışmalar yaşanıyor. Türkiye bunların hepsini aşar. Çünkü güçlü Türkiye’ye dünyanın ihtiyacı var. Türkiye, AB’ye üye olmak isteyen bir ülkedir. Avrupalılar zorluk çıkarsa da kararlılığımızı kaybetmeyeceğiz” diye konuştu.

BKK Yabancılar Çalışma Grubu Temsilcisi Manon Leroy ise, kendilerini bir araya getiren ve çalışma yapma fırsatı veren Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür etti. Çalışmalarını iki başlık altında sürdüreceklerini anlatan Leroy, “İlk olarak her ay şehir turu şeklinde yabancılar için aktiviteler yapacağız. İkinci olarak yabancıların gözünden Bursa veya çevreye duyarlılık gibi kamu yararına yeni projeler üreteceğiz. Oldukça motive olmuş durumdayız. İyi işlere imza atmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Konuşmaların ardından ne tür çalışmaların yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 13.02.2014 | Okunma sayısı:1286

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir