Haberler

Kent Konseyi’nin gündemi gıda güvenliği oldu

Font Boyutu

22 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi’nin gündemi gıda güvenliği oldu
- BKK Çevre Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘Ülkemizdeki gıda üretimi, alınması gereken tedbirler, GDO sorunu’ konulu konferans, Tayyare Kültür Merkezi’nde yapıldı.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Çevre Çalışma Grubu tarafından düzenlenen programda, Türkiye ve Bursa’daki gıda üretiminin son durumu, sektördeki sıkıntılar ve alınması gereken tedbirler konuşuldu.

BKK Çevre Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘Ülkemizdeki gıda üretimi, alınması gereken tedbirler, GDO sorunu’ konulu konferans, Tayyare Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kent konseyi gönüllülerinin ilgi gösterdiği konferansa, Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Gıda Mühendisi Serkan Durmuş konuşmacı olarak katıldı.
BKK Çevre Çalışma Grubu Temsilcisi Ayhan Sarıbıyık, günümüzün en önemli meselelerinden birinin gıda güvenliği olduğunu söyledi. Katılımcıları alanında uzman isimlerle buluşturarak bilinçlendirmek istediklerini belirten Sarıbıyık, çalışmalarının aralıksız süreceğini anlattı.

Bursa’nın ülke ekonomisine büyük katma değer kattığını hatırlatan Serkan Durmuş, son 25 yılda tekstil ve sanayi sektörünün merkezi olduğunu belirtti. Gıda sanayi sektöründe de büyük şehirlerden olduğunu ifade eden Durmuş, bölgede 23 bin gıda işletmesinin bulunduğunu dile getirdi. Birçok uluslararası ölçekte firmanın da Bursa’da bulunduğunu anlatan Durmuş, “Bursa’da toplam 431 bin hektarlık tarım arazisi var. Bursa ovası tarım anlamında çok verimli ve kullanılması gereken altyapıya sahip. Maalesef Bursa tarımı her geçen gün yok oluyor. Salça ve taze meyve sebze noktasında Türkiye’nin ambarı diyebiliriz. Domates salçası, dondurulmuş gıda, meyve sebze konservesi, meyve suyu üretimi, süt ve süt ürünleri üretiminin ihracatı noktasında Bursa merkezdir. Bursa senede iki buçuk milyar dolar tarımsal katma değer üretiyor” dedi.

Bursa’daki işletmelerin küçük ve orta ölçekli olması ve gıda denetimlerinin sağlanmasında sistematik yapının oluşturulamamasının en büyük sıkıntılardan biri olduğunu aktaran Serkan Durmuş, gıda sanayinin ham madde yetersizliği yaşadığını söyledi. Aynı zamanda kalitesiz ham maddeden kaynaklanan üretim zaafları yaşadığını anlatan Durmuş, “İlaç kalıntıları, tarımsal sulama esnasında kimyasal karışımlar, ham madde işlenirken bunların bertaraf edilememesi, GDO’lu üretimler gıda sektörünün en önemli meseleleridir. Kayıt dışılık başlı başına bir sıkıntıdır. Tarım Bakanlığı ve Tarım İl Müdürlüğü firmaları kayıt altına almak için numaralar verdi. Ancak bu denetimlere yansımadı. Sadece veri olarak işletmeler kayıt altına alındı. İnsan sağlığına uygun üretim yapıp yapmadığını denetleyecek yapımız yok. Bunun sonucunda toplum olarak sağlıklı gıda tüketme noktasında, işletmecinin vicdanına kalıyoruz. Türkiye ve Bursa’daki gıda işletmelerinin yüzde 80’i küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Büyük işletmeler zaten ihracat yaptığı için mevzuata harfiyen uyuyor. Tarım Bakanlığı’nın olumsuz üretim yapan firmalar listesinde bir tek Bursa firmasının olduğunu duymadım. 23 bin işletmenin olduğu bir şehirde bence bu mümkün değil” diye konuştu.

Bal üretimiyle ilgili birçok firma olduğunu, sadece gıda mevzuatının yetmediğini, internet üzerinden yapılan ticaretle ilgili revizyonlara da ihtiyaç olduğunu söyleyen Durmuş, “Tarım İl Müdürlüğü’nde işini severek yapan meslektaşlarımız var. Kendileri bizzat internet üzerinden bal talebi yapıp, işletmeye denetime gitmek istiyorlar. Ancak işletme başka ülkeden yayın yaptığı için herhangi bir yaptırım uygulanamıyor. Adres gösterilen yere gidildiğinde bir kulübe görülüyor ve imalat yok. Ürünler yurtdışından farklı adreslerden kargo sistemiyle geliyor. Tüm bunlara rağmen internet üzerinden bal talep eden tüketiciler var. Tüketicinin bilinçlenmesini bu yüzden önemsiyoruz” dedi.

Programda ayrıca Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Ziraat Mühendisi Arca Atay da GDO’lü ürünler hakkında bilgi verdi. Program, soru cevap bölümüyle sona erdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 22.12.2014 | Okunma sayısı:1269

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir