Haberler

KENT KONSEYİ’NDEN ÇEVRE DUYARLILIĞI

Font Boyutu

18 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ’NDEN ÇEVRE DUYARLILIĞI
- BURSA KENT KONSEYİ ORTAKLIĞINDA EKOLOJİK YAŞAM DERNEĞİ (EKODER) TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ‘BURSA’NIN ÇEVRE SORUNLARINA SİVİL KATILIM PROJESİ’, KENTİN ÇEVRE SORUNLARINA ÇÖZÜM ARAYACAK.

BURSA – Bursa Kent Konseyi ortaklığında Ekolojik Yaşam Derneği (EKODER) tarafından yürütülen ‘Bursa’nın çevre sorunlarına sivil katılım projesi’ ile kentin çevre sıkıntılarına sivil toplum kuruluşlarıyla dikkat çekilecek.

Başbakanlık Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) tarafından yürütülen ‘Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi Hibe Programı’nca kabul edilen ‘Bursa’nın çevre sorunlarına sivil katılım projesi’ Bursa Kent Konseyi ofislerinde tanıtıldı.
Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Keskin, kentte faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla yerel sivil toplum örgütleriyle birlikte proje hazırlıklarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu görevi çok önemsediklerini belirten Keskin, kanunun öngörmesinden ziyade sivil toplumun gelişmesine olan ihtiyaçtan dolayı çevre konusuna ehemmiyet verdiklerini ifade etti. Bursa Kent Konseyi’nde 2009 yılında yapılandırılırken bu göreve atfen Sivil Toplum Geliştirme ve Projeler Ofisi kurulduğunu anlatan Keskin, “Bu ofisimiz, sivil toplum örgütlerinin gelişmesinde teknik destek sağlamaktadır. Bu ofisimizin destek verdiği projelerden bir tanesi de ‘Bursa’nın çevre sorunlarına sivil katılım projesidir. Ekoder, bu projeye Bursa Kent Konseyi Sivil Toplum Geliştirme ve Projeler Ofisi’nin teknik desteğiyle hazırlanmıştır. Bundan sonra projenin yürütülmesi ve diğer sorumluluklar kendilerinindir. Tabii ki Ekoder’i yalnız bırakmayacak ve projenin başarıyla bitirilmesi için Bursa Kent Konseyi olarak gereken katkıyı sunacağız” dedi.
Proje hakkında bir sunum yapan EKODER Başkanı Arca Atay, projenin en büyük ortaklarının Bursa Kent Konseyi, DOĞADER ve SOMER’in olduğunu vurguladı. Projenin genel hedeflerinden bahseden Atay, “Bursa’daki çevreyle ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının kapasitesinin geliştirilmesini, Bursa’nın çevre sıkıntılarına sivil toplum kuruluşları aracılığıyla farkındalık oluşturma ve bu konuda bilinç kazandırmayı hedefliyoruz. Çevreyle ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmalarının sağlanması, çevreyle ilgili konularda başta yerel yönetimler olmak üzere karar alma mekanizmalarına katılımın sağlanmasını da amaçlıyoruz. Projemizin özel hedefi ise Bursa’da doğa, ekoloji ve çevreyle ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının iletişimlerinin sağlanması ve geliştirilmesi, Bursa’nın çevre sıkıntıları için ortak akıl mekanizmasının oluşturulmasıdır. Hedef kitlemiz ise doğa, ekoloji ve çevreyle ilgili faaliyet gösteren 25 sivil toplum kuruluşundan 50 temsilcidir” diye konuştu.
Proje süresinin mart ile eylül ayları arasındaki 7 aylık süreci kapsadığını hatırlatan Atay, proje bütçesinin ise 8 bin 929 Avro olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından toplantıya katılan örgütlerin temsilcileri, dernekleri hakkında bilgi verdi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, “Bursa Kent konseyi olarak toplumu ilgilendiren her konuda, toplumsal kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Toplantıya, Bursa Kent Konseyi, EKODER, SOMER, DOĞADER, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYAD), Başka-Der, Zirve Dağcılık, TEMA, Yenişehir Çevre Hareketi Derneği (YEÇEV), Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (YEDOHA), İznik Doğayı Koruma ve Yaşatma Derneği, MKP Kültür Sanat Derneği, MKP Çevreyi Koruma Derneği, Nilüfer Kent Konseyi, Osmangazi Kent Konseyi, Mudanya Kent Konseyi, Sivilay, Bursa Eczacılar Odası, ÇEKÜL, BSMMMO Kent Çevre Komisyonu, Bursa Barosu, Yeşil Bursam Derneği, Bursa Böl. Çevreyi Koruma Derneği, Doğanın Sesi Derneği ve Bursa Rotary Kulübü’nden temsilciler katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 18.05.2011 | Okunma sayısı:5072

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir