Haberler

Kent Konseyi’nde romatizmal hastalıklar konuşuldu

Font Boyutu

17 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi’nde romatizmal hastalıklar konuşuldu
- Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı ve Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu işbirliğiyle Dünya Artrit Günü kapsamında ‘romatizma ile yaşamak’ konulu toplantı düzenlendi.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Sağlık Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Romatizma ile yaşamak’ konulu toplantıda, romatizmal hastalıklar hakkına bilgi verildi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı ve Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu işbirliğiyle Dünya Artrit Günü kapsamında ‘Romatizma ile Yaşamak’ konulu toplantı düzenlendi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Ediz Dalkılıç ve Doç. Dr. Yavuz Pehlivan’ın konuşması olarak katıldığı toplantıda, en sık görülen iltihabi eklem hastalığı olan ‘Romatoid artrit’ (RA) ile omurgada ağrılı, şekil bozukluğu ve aktivite kısıtlanmasıyla sakatlığa neden olan iltihaplı romatizmal bir hastalık olan ‘Ankilozan spondilit’ (AS) konuları ele alındı. Hastaların yaşadıkları zorlukların, yakınlarından, toplumdan ve kamu kurumlarından beklentileri gibi önerilerin konuşulduğu programda konuşan Doç. Dr. Ediz Dalkılıç, “Ülkemizde yaklaşık 150 bin romatoid artritli, 200 bin kadar ankilozan spondilitli hasta bulunuyor. RA ve AS, kişilerde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen romatizmal hastalıklardır. Eklem deformasyonlarına yol açarak hastaların hareket kabiliyetlerini kaybetmelerine sebep olur. Romatizmal hastalıklar, 7’den 70’e her yaştan insanın hayatında görülebilir. Yaşam sürelerini kısaltabilen hastalıklardır. Vücuttaki tüm doku ve organları tutabilen RA, eklemlerden ise tipik olarak elleri, el bileklerini, ayak bileklerini etkiler. RA kontrol altına alınmazsa hastaların önemli bir kısmında geri döndürülemez eklem hasarına yol açar. Eklem hasarının şiddetine bağlı olarak yemek pişirmek, temizlik yapmak, kişisel bakım gibi günlük işleri yapabilme becerisini olumsuz etkiler. Hastalığın ileri evrelerinde hareket yetisinin kaybı söz konusu olur” dedi.
Doç. Dr. Yavuz Pehlivan ise, AS hastalığının en önemli belirtisinin bel ve sırt ağrısı olduğunu, kalça ve diğer organların tutulumu da gözlendiğini anlattı. AS hastaları için en önemli riskin omurgada hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu olduğunu söyleyen Pehlivan, hastalığın en üretken çağ olan çalışma çağındaki erkeklerde görüldüğünü ifade etti. AS’nin bel romatizması, omurga romatizması olarak tanımlandığını dile getiren Pehlivan, “Hastalar özellikle hareketsiz kaldıklarında sabah ortaya çıkan ağrılardan yakınır. Hasta fazla uyuduğu zaman ağrısının çok olduğunu, hareket ettiği zaman rahatladığını söyler. Özellikle genç erkeklerde bu hastalığın teşhisinin erken koyulması çok önemlidir. Türkiye’de AS tanısı almış hastaların büyük bölümü yıllarca bel fıtığı teşhisiyle gezmiş, çeşitli ağrı kesiciler kullanmıştır. Hastalığın en etkili tedavisi egzersiz yapmaktır. Araştırmalar yapılan egzersizlerin tutukluğu ve ağrıyı azalttığını, hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını göstermiştir” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 17.10.2013 | Okunma sayısı:1840

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir