Haberler

Kent Konseyi’nde ‘Medeni Kanun’ konuşuldu

Font Boyutu

26 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi’nde ‘Medeni Kanun’ konuşuldu
- Bursa Kent Konseyi (BKK) Kadın Meclisi, ‘Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 88. yıldönümü’ münasebetiyle toplantı düzenledi.
- Bursa Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Nevin Canbaz; “2013 verilerine göre 61 kadın sevgilileri ve kocaları tarafından öldürülmüş. 5 bin 987 kadına türkiye çapında koruma kararı verilmiş”

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Kadın Meclisi tarafından Türk Medeni Kanunu’nun kabul edilişinin 88. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen toplantıda, kanunun kadın ve erkek için taşıdığı anlam ve kadına yönelik şiddetin boyutları konuşuldu.

BKK Kadın Meclisi, Kadının Statüsü Derneği ile beraber ‘Medeni Kanun ile ailenin korunması, kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanunun getirdiği haklar, uygulamada ortaya çıkan sıkıntılar ve çözümler’ konulu panel düzenledi. BKK Koza Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Bursa Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Avukat Sibel Özbudak, kadın derneklerinin üyeleri, kadın muhtarlar ve BKK Kadın Meclisi üyeleri katıldı.
BKK Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık, son yıllara giderek artan kadına yönelik şiddet ve ölüm olaylarının hukuki, sosyolojik ve psikoloji sebeplerini ve çözüm yollarını konunun uzmanların öğrenmek amacıyla toplantıyı düzenlediklerini belirtti. Çeşitli zamanlarda ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair çalışmalar yaptıklarını anlatan Sarıbıyık, hem kadınların hem de erkeklerin bu yönde bilinçlendirilmesi için çabalarını sürdüreceklerini aktardı.

“Yetmeyen, mevcut kanun değil, çıkmayan kanundur”
Panelin moderatörlüğünü üstlenen Kadının Statüsü Derneği Başkanı Avukat İlknur Kutucu, kadınların insan haklarına ulaşmasındaki en büyük engelin şiddet olduğunu söyledi. Medeni Kanunu’nun Türk kadını için bir milat olduğunu belirten Kutucu, şiddet gören kadınları korumak için uygulanan uzaklaştırma cezasının caydırıcı olmadığını, ölümlerin önüne geçemediğini ifade etti. Kutucu, kadınların korunması konusunda daha ciddi adımların atılmasını istedi.
Panelin ilk konuşmacısı Bursa Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Nevin Canbaz, 17 Şubat 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanunu’nun tarihsel gelişimi hakkında bilgi verdi. Kanunun kabulüyle kadının aile içerisindeki rolünün güçlendirildiğini dile getiren Canbaz, günümüzde yeni medeni kanuna içine alınan ‘edinmiş mallara katılma rejimi’ ile Türkiye’nin birçok ülkenin önüne geçtiğini söyledi. Pozitif ayrımcılık ilkesinin, toplumda dezavantajlı gruplar olan kadın, yaşlı, çocuk ve engellilere önemli katkılar sağladığını anlatan Canbaz, “Şiddete maruz kalanları koruma altına almak kadar suç faili için de birşeyler yapılmalıdır. Şiddet uygulayıcısını şiddetten uzaklaştıracak tedbirlerin alınması, bu yönde kanun hazırlanması da önemlidir. İnsanı soyutlayarak şiddetten koruyamazsınız. Yetmeyen, mevcut kanun değil, çıkmayan kanundur. 2013 verilerine göre 61 kadın sevgilileri ve kocaları tarafından öldürülmüş. Bu kadınların 13’ü mahkeme kararıyla ve panik butonuyla korunan kadınlardır. 34 kadının kimlik ve kişisel bilgileri değiştirilmiş. 4 kadına ise hayati tehlikeden ötürü estetik cerrahi uygulanmış. 2013 yılında 583 kadın, şiddete maruz kaldığı için adli makamlara başvurmuş. 5 bin 987 kadına Türkiye çapında koruma kararı verilmiş. Ancak şiddet uygulayan kaç kişiye rehabilitasyon tedavisi uyguladığımız yönünde veri yok” dedi.

Avukat Gündüz Kutucu ise, kadının insan haklarına konusunu erkek açısından yorumladı. Türkiye’de olaylara radikal çözümler getirmek yerine popülizmle yaklaşıldığını belirten Gündüz Kutucu, kadına yönelik şiddetin ve ölüm olaylarının son yıllarda arttığına dikkat çekti. Kutucu, her ülkenin kendine ait kültürü, tarihsel gelişimi, ahlaki değerleri olduğundan kendine ait hukuku olması gerektiğini dile getirdi. Hukukun bu maddelerle sebep sonuç ilişkisi olduğuna dikkat çeken Kutucu, “AB üye olmamız için AB hukuk sistemini kabul etmemiz isteniyor. Kademe kademe yapılıyor. Uyum şeklen sağlandı. AB kanunları elbette evrensel hukukun yükselen değerlerine uygun, demokratik, insan haklarına ve kadın erkek eşitliğine saygılıdır. Bunlara karşı olmak mümkün değil ancak bazı maddeler bizim kültürümüze tam uymadı. Bunu önyargılardan sıyrılıp masaya yatırmalıyız” dedi.
Doktor İbrahim Karakılıç, kadınlara verilen yasal hakların erkekler üzerindeki psikolojik etkilerine değindi.
Toplantının sonunda BKK Başkanı Semih Pala, BKK Kadın Meclisi üyeleri ve katılımcılarla biraraya gelerek sohbet etti. Yerel Gündem Şube Müdürlüğü İdari İşler Sorumlusu Yasemin Tatlı ve BKK Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık tarafından konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.02.2014 | Okunma sayısı:2595

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir