Haberler

KENT KONSEYİ’NDE ÇOCUKLAR KARİYER SAHİBİ KİŞİLERLE BULUŞTU

Font Boyutu

 13 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ’NDE ÇOCUKLAR KARİYER SAHİBİ KİŞİLERLE BULUŞTU
- BURSA KENT KONSEYİ ÇOCUK MECLİSİ, TÜRKİYE EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (TEGV) İLE BİRLİKTE BAŞLATTIĞI “KARİYER YOLCULUĞUMA BAŞLIYORUM” ADLI EĞİTİM PROGRAMI KAPSAMINDA ÇOCUKLARI FARKLI MESLEK GRUPLARINDAKİ KARİYER SAHİBİ KİŞİLERLE BULUŞTURDU.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi, kişisel gelişim alanındaki eğitim yetersizliğinin giderilmesi amacıyla Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile birlikte başlattığı “Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum” adlı eğitim programı kapsamında çocukları farklı meslek gruplarındaki kariyer sahibi kişilerle buluşturdu.

Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nin TEGV ile birlikte başlattığı "Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum" adlı eğitim programı, Koza Salonu’nda yapıldı. TOFAŞ Spor Kulübü Başkanı ve eski Milli Basketbolcu Efe Aydan’ın, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yalçın’ın, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Fakültesi Erdem Gedikli’nin ve ODTÜ Kimya Mühendisi Murat Beyazlı’nın konuşmacı olduğu programa, Çocuk Meclisi üyesi ve TGEV”de eğitim olan çocuklar katıldı. Programın açılışını yapan Bursa Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Mustafa Onur Tarlabölen, okul dışı eğitim yetersizliğinin giderilmesi noktasında TEGV ile beraber birçok çalışmaya imza attıklarını hatırlatarak, bu tür çalışmaların çocukların üzerinde olumlu bir etki yapacağına inandıklarını kaydetti.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Bursa Kent Konseyi’nin Türkiye’nin en büyük ve en güçlü kent konseyi konumunda olduğunu hatırlattı. Bünyesinde Kadın Meclisi, Engelliler Meclisi, Gençlik Meclisi ve Çocuk Meclisi bulunduğunu söyleyen Pala, “Çalışma grupları ve gönüllülerle birlikte önemli faaliyetler yapılıyor. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. İleride hayata atılacaklar, bir aileleri ve işleri olacak. Bu tür toplantılarda örnek ve tecrübeli insanlarla bir araya gelerek onların anlattığı bilgi ve becerilerden yararlanacaklar. Çocuklarımız hem meslek sahibi olmalı, hem de farklı ilgi alanları seçerek kendilerini bu yönde geliştirmelidir. Kent Konseyi olarak çocukların gelişimine katkı sunacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra panel geçildi. TOFAŞ Spor Kulübü Başkanı ve eski Milli Basketbolcu Efe Aydan, çocuklara takım sporlarının faydaları, takım sporuyla ne gibi başarılar elde edebilecekleri konularında bilgi verdi. 21 yıllık basketbolculuk hayatında 259 defa milli formayı giydiğini, uzun süre ‘En fazla milli formayı giyen sporcu” unvanını taşıdığını aktaran Efe Aydan, çocuklara ahlaklı ve başarılı bir sporcu olmanın yollarını anlattı. Boyunun uzun olması ve annesinin yönlendirmesi sonucu basketbolcu olduğunu söyleyen Aydan, her meslekte başarılı olabilmek için düzenli bir hayatın şart olduğunu ifade etti. Kendisinin de sporculuk döneminde disiplinli çalışarak başarılar elde ettiğini söyleyen Aydan, bir çocuğun ‘Aylık ne kadar kazanıyorsunuz?’ sorusu üzerine şunları söyledi;
“Basketbolda, futbol kadar olmasa da çok para var. İyi bir basketbolcu bir yılda bir buçuk milyon dolar kazabiliyor. Ortalama bir basketbolcu ise 300-400 bin TL kazanır. Fakat bu süreç çok kısadır. Hayatları boyunca bu parayı kazanamazlar. Ancak iyi oynadıkları süreçte kazanırlar. O yüzden sporcular kazandıkları ücretleri çok iyi değerlendirmek zorundadır. Çünkü 30-35 yaşında rahat para kazanarak hayat atılan bir insanın parayı yönetmeyi bilmiyorsa geleceği hüsran sonuçlanır. Birçok sporcu ve önemli futbolcu ve basketbolcu bugün açlık içerisindedir. Çünkü kazandıklarını değerlendirmeyi bilemedikleri, her zaman aynı parayı kazanacaklarını sanıp tutumlu olmadıkları için çok şey kaybeden bir sürü insan var. Bu yüzden kazancın ne olduğunu önemi değil, önemli olan onu nasıl değerlendirdiğindir”.

Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Yalçın, veterinerlik hekimliği hakkında çocuklara bilgi verdi. Veteriner hekimlerin, hayvan tedavi ettiğini, bunun yanında et ve süt ürünlerinin sağlıklı üretilmesini, hayvansal ürünlerin kontrolünü sağladığını, ilaçla ilgili geliştirilen deneyler yaptığı belirten Dr. Yalçın, hayvandan insana geçen hastalıkların önlenmesi için de büyük rol oynadıklarını ifade etti. Hayvan sevgisinin toplumda artması amacıyla çocuklara yönelik eğitim çalışmaları yürüttüklerini de kaydeden Yalçın, “Hayvanların korunması noktasında en çok çocuklara güveniyoruz. Çünkü onların içinde hayvan sevgisi olduğunu biliyoruz. Çocukların iyi yetişip, içlerinde hayvan sevgisi ölmeden büyüdüklerinde güzel şeyler yapacaklarına eminim. Veteriner hekim olun veya olmayın, ama iyi birer hayvan korumacısı olacağınıza inanıyorum” diye konuştu.
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Fakültesi Erdem Gedikli ise, müzik alanı hakkında çocuklara bilgiler sundu. Müzik öğretmeni olduktan sonra etrafına daha güleryüzle baktığını anlatan Gedikli, müziğin sadece bir eğlence aracı olmadığını, arınma, dinlenme ve doğayı anlama faaliyeti olduğunu söyledi. Ezbere konuşmadan dudaklarımızı okutma kültürünü müzikle öğrencilere öğrettiğini anlatan Gedikli, birçok şeyin müzikle rahatlıkla anlatılabileceğini ifade etti. Her insanda eşit oranda yetenek olduğunu dile getiren Gedikli, yeterli ortam oluşup, imkan verildiğinde yeteneğin üste çıkacağını belirtti. Çocukların merak duyduğu alana yönelmesine tavsiye eden Gedikli, bütün birikimlerini tek bir noktaya harcayanların başarılı olacağını söyledi.
ODTÜ Kimya Mühendisi Murat Beyazlı ise, kimya alanı hakkında çocuklara bilgi verirken, kimyanın insana neden gerekli olduğunu anlattı. ‘Bir canlının hangi materyallerden oluştuğunu, bir enstrümandan çıkan sesin algılanmasında veya yapılmasında etki olan faktörler nelerden oluştuğu’ gibi soruların cevabını kimyanın verdiğini hatırlatan Beyazlı, bilinçli bir düşünce sistemine sahip olmak isteyen çocuklara kimyada kalmalarını tavsiye etti.

Daha sonra çocuklar birbirinden zor soruları konuşmacılara yöneltti. Özellikle eski basketbolcu Efe Aydan’a ilginç sorular yönelten çocuklar, konuşmacıların mesleklerinde karşılaştıkları sıkıntıları, aldıkları maaşları, unutamadıkları anılarını, mesleklerini nasıl tercih ettiklerini merak etti. Soru cevap bölümünün ardından Müzik eğitmeni Erdem Gedikli, çaldığı bağlaması kısa bir gösteri yaptı. Programın sonunda Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, çocuklarla birlikte konuşmacılara verdikleri bilgilerden ötürü teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 13.01.2013 | Okunma sayısı:3029

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir