Haberler

Kent Konseyi ve Gençlik Meclisi Alman konuklara anlatıldı

Font Boyutu

08 EKİM 2013

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi ve Gençlik Meclisi Alman konuklara anlatıldı
- Almanya’nın Hessen Eyaleti Gençlik Teşkilatı Başkanı Reiner Jakel ve Hessen Eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı Gençlik Politikaları Uzmanı Beate Fink, BKK Başkanı Semih Pala’yla biraraya geldi.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, Almanya’dan gelen Gençlik Teşkilatı Başkanı Reiner Jakel ve Gençlik Politikaları Uzmanı Beate Fink’e Bursa’daki kent konseyi yapısını ve Gençlik Meclisi’nin çalışmalarını anlattı.

Almanya’nın Hessen eyaleti Gençlik Teşkilatı Başkanı Reiner Jakel ve Hessen Eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı Gençlik Politikaları Uzmanı Beate Fink, BKK Başkanı Semih Pala’yla biraraya geldi. Ziyarette, BKK Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Heyetin tercümanlığını yapan Gazeteci Mehmet Canbolat, BKK Genel Sekreter Yardımcısı Cüneyt Acar ve BKK Gençlik Meclisi üyeleri hazır bulundu. BKK’nin yapısını ve çalışmalarını anlatan video sunumuyla başlayan toplantıda kent konseylerinden bahseden Pala, demokrasi, insan hakları ve özgürlükler noktasında kent konseylerinin büyük önem taşıdığını belirtti. Bulunduğu bölgede çatı kuruluşu görevi gördüklerini anlatan Pala, Bursa Kent Konseyi’nin de herkese ve her kesime söz hakkı verdiğini, toplumsal denge çizgisini gözettiğini, siyaset dışı bir çizgi izlediklerini söyledi. Düzenledikleri toplantılara her kesimden insanın katılarak düşüncelerini özgürce ifade edebildiğini, çıkan sonuçları da ilgili yerlere ilettiklerini belirten Pala, “Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla Türkiye’nin en büyük kent konseyi haline geldik 4 Meclisimiz, 30 çalışma grubumuz ve yüzlerce gönüllümüzle beraber binlerce faaliyet düzenledik. Gençlik Meclisimiz de örnek çalışmalar yapan bir ekibimiz. Gençlerimizi önemsiyoruz, bu yüzden ortaya çıkan fikirlerine her zaman destek oluyoruz. Birçok ulusal ve uluslararası projeler geliştirerek çalışmalar yaptılar. Hessen eyaleti Gençlik Teşkilatı’nın ziyaretinden büyük mutluluk duyduk. Gençlerin yapacağı ortak çalışmalara ve işbirliğine her zaman destek olacağız” dedi.

BKK Gençlik Meclisi hakkında konuklara bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Cüneyt Acar, konseyin 4 ana meclisinden biri olan Gençlik Meclisi’nin şehir yönetimine aktif katılacak, şehrin sıkıntılarına çözüm üretecek genç bakışı oluşturmak için çalıştığını söyledi. Gençlerin daha fazla özgür düşünebilmesini amaçlayan Gençlik Meclisi’nin yapısı hakkında bilgi veren Acar, bugüne kadar birçok AB projelerini hayata geçirdiklerini ifade etti. Acar, Son olarak ‘İleriyi düşün, geri dönüştür’ projesinin yapıldığını, 5 ülkeden 30 gencin katıldığını hatırlattı.
BKK Gençlik Meclisi eski başkanı Murat Başlar ise, bünyesinde 6 çalışma grubunun bulunduğunu, gönüllü olarak çalışmalara katılan gençlerin gerek şehrin sıkıntılarına, gerekse ilgi alanlarına göre projeler geliştirdiğini dile getirdi. 2010 yılında Ulusal Gençlik Parlamentosu tarafından Türkiye’nin en iyi gençlik meclisi seçildiklerini belirten Başlar, BKK Gençlik Meclisi’nin yapısını da anlattı.

Gençlik Teşkilatı hakkında bilgi veren Reiner Jakel ise, bünyelerinde bir milyonu aşkın genç ve çocukların bulunduğunu anlattı. Özellikle çocukların kişilik gelişimi, gençlerin özgüven kazanması, yaşama hazırlanması yönünde sosyal kültürel faaliyetler yaptıklarını söyledi. Bursa’da bulunmaktan ve Bursa Kent Konseyi’ni ziyaret etmekten mutluluk duyduklarını söyleyen Jakel, “Aldığımız bilgiler bizler için büyük öneme sahip. Eyalet Gençlik Teşkilatı’yla Bursa’daki gençlik oluşumları arasında işbirliği yapmak ve faydalı projeleri birlikte hayata geçirmek istiyoruz. Uluslararası gençlik projeleri bizim için de önem arz ediyor” diye konuştu.
Gençlik Politikaları Uzmanı Beate Fink ise, gençlik teşkilatı ile bakanlık arasındaki koordinasyonu sürdürdüğünü ifade etti. Görüşmelerden fırsatların doğacağına inandığını kaydeden Fink, bakanlık olarak gençlere yaptıkları yardımlar hakkında bilgi verdi.
Konuşmaların ardından BKK Başkanı Semih Pala, konuklara çalışma ofislerini ve Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali kapsamında açılan dünyanın en büyük fotoğraf sergisini (The Biggest Photo Exhibition in the World) gezdirdi. Ziyaretin sonunda kent konseyinin ve gençlik teşkilatının yapılarını anlatan kitap setleri karşılıklı olarak hediye edildi.


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 08.10.2013 | Okunma sayısı:1285

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir