Haberler

Kent konseyi kadın meclisleri Bursa´da toplandı

Font Boyutu

 08 OCAK 2015

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ KADIN MECLİSLERİ BURSA’DA TOPLANDI

-          BURSA KENT KONSEYİ’NİN (BKK) ORTAĞI OLDUĞU, SOSYAL POLİTİKALAR MERKEZİ (SOMER) TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN VE KADININ TOPLUM İÇERİSİNDEKİ STATÜSÜNÜN İYİLEŞTİRİLMESİNİ HEDEF ALAN ‘KADIN MECLİSLERİ BAĞLAMINDA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ’ İSİMLİ PROJE, 11 İLDEN KENT KONSEYİ KADIN MECLİSİ TEMSİLCİSİNİN KATILIMIYLA BURSA’DA BAŞLADI.

BURSA - Bursa Kent Konseyi’nin (BKK) ortağı olduğu, Sosyal Politikalar Merkezi (SOMER) tarafından geliştirilen ve kadının toplum içerisindeki statüsünün iyileştirilmesini hedef alan ‘Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ isimli proje, 11 ilden kent konseyi kadın meclisi temsilcisinin katılımıyla Bursa’da başladı.

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler 2 Yerel Düzeyde Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Güçlendirilmesi Ortak Programı tarafından desteklenen, Sosyal Politikalar Merkezi (SOMER) koordinasyonunda Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK), Uludağ Üniversitesi tarafından yürütülen ‘Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesi çalıştayı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Muradiye Salonu’nda yapıldı. Çalıştay sonunda belirlenecek esaslar, eş zamanlı olarak Bursa, İzmir, Adıyaman, Samsun, Trabzon, Nevşehir, Mardin, Kars, Gaziantep, Şanlıurfa ve Antalya illerinde uygulamaya konulacak.

Çalıştayın açılış konuşmaları, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık ile Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Sosyal Politikalar Merkezi Derneği (SOMER) Başkanı Enes Keskin tarafından gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından Bursa Kent Konseyi Görevlisi Özlem Acar, çalıştaya ilişkin sunum yaptı. Çalıştay kapsamında Uludağ Üniversitesi (UÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Yavuz, ön ve son testler hakkında bilgilendirmelerde bulunacak. Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ortak Programı Bursa İl Koordinatörü Burcu Üzümcüler ise ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi’ başlıklı sunum yapacak.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, kadının toplum içerisindeki rolüne ve yapılan iyileştirmelere değindi. Zaman ve zemine bağlı olarak kadının toplum içerisindeki rolünün sürekli değiştiğini ve bu süreçte çeşitli hak kayıplarının yaşandığını belirten Karlık, aile yapısını yeniden düzenleyen Türk Medeni Kanunu’yla birlikte bu kayıpların en aza indirgendiğini söyledi. Kanun çıkarmakla meselenin çözülemediğini, bugün olduğu gibi kadın hakları üzerine sürekli konuştuklarını vurgulayan Karlık, “Bizler Büyükşehir Belediyesi olarak bugüne kadar onlarca farklı alanda yüzlerce iyileştirmede bulunduk. Kadın haklarını ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sadece konuşmakla kalmadık, somut adımlarla bu konudaki duyarlılığımızı gösterdik, göstermeye devam ediyoruz” dedi.

SOMER Başkanı Enes Keskin ise, olan ‘Kadın Meclisleri Bağlamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Proje ortaklarının Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Uludağ Üniversitesi olduğunu ifade eden Keskin, 1 Ekim 2014 tarihinde başlayan projenin 31 Mart 2015’te sona ereceğini, kadınların karar alma mekanizmalarına katılımın artırılması olduğunu ifade etti. Keskin, “Özel hedefler ise, kent konseyi kadın meclislerine bu alanda nitelik kazandırılması, kadın meclisleri arasında diyalog gelişiminin sağlanması, toplumsal cinsiyet eşitliği bölgesel etkilerinin, yereldeki uygulama ve sonuçlarının, farklı bölgelerden katılımcıların sağlayacağı avantajla değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 08.01.2015 | Okunma sayısı:1710

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu