Haberler

Kent Konseyi iş güvenliği mevzuatını gündemine aldı

Font Boyutu

22 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi iş güvenliği mevzuatını gündemine aldı
- BKK İş Hayatı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘6331 Sayılı İş Güvenliği Yasasının İş Hayatındaki Uygulamaları’ konulu bilgilendirme toplantısında, iş güvenliği mevzuatı tüm yönleriyle konuşuldu.
- Pala, “İş güvenliği açısından son derece ciddi mevzuatlar, sıkıntılar ve cezalar var. Bizler bu konulara dikkat çekmek istiyoruz”

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, iş güvenliği konusundaki mevzuatların karışık, birçok kişinin de konudan habersiz olduğunu belirterek, Kent Konseyi’nin konuyu tüm taraflara anlatabilmek ve sıkıntıların tespiti ve çözümü için çalışmalara başladığını dile getirdi.

BKK İş Hayatı Çalışma Grubu tarafından Kent Konseyi Çınar Camlı Salon’da düzenlenen ‘6331 Sayılı İş Güvenliği Yasasının İş Hayatındaki Uygulamaları’ konulu bilgilendirme toplantısı, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.
BKK Başkanı Semih Pala, iş hayatı içerisindeki iş güvenliği konularını irdelemeyi, sıkıntıları tespit etmeyi, çözüm üretmeyi ve ilgili makamlara ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi. İş güvenliği konusunun herkesi ilgilendirdiğini, iş hayatının insan hayatı demek olduğunu belirten Pala, Türkiye’nin en büyük, en dinamik kent konseyi olarak önemli bir konuyu daha gündemlerine aldıklarını ifade etti. 30 çalışma gurubundan biri olan İş Hayatı Çalışma Grubu’nun iş hayatını oluşturan tarafların sıkıntılarını tespiti ve çözümü, sağlıklı çalışma ortamlarının geliştirilmesi için çalışmalar yaptığının hatırlatan Pala, “İş güvenliğinde bazı konuları belirleyerek kendimize yol haritası çıkaracağız. İş güvenliği açısından son derece ciddi mevzuatlar, sıkıntılar ve cezalar var. Bizler bu konulara dikkat çekmek, idari kademelerle, şirketlerle, özel sektörle çalışmalar yapmak istiyoruz. Ne yazık ki sorumluluğu tamamen üstünden atmış, sadece mevzuat çıkartıp yükü çalışanlara atan sistemle karşı karşıyayız” dedi.
Mevzuatlar arasında kargaşa olduğunu, birçok kişinin konuyu anlayamadığını savunan Pala, kuralların akılda kalıcı ve uygulanabilir hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Bu kadar kural karşısında işyeri açacak insan bulunmayacağını ifade eden Pala, sigorta, maliye ve iş güvenliği alanındaki her kuralın işverene yüklenmesinin doğru olmadığını kaydetti. Kuralların yöneticilere ayrı, işverene ayrı, çalışanlara ayrı şekilde parçalanması ve anlatılması gerektiğini dile getiren Pala, “Ne yazık ki kuralları koyanlar da konuyu anlatamadı. Özel sektörün, çarşı esnafının konudan da haberi yok. Hapse girecek belki ama haberi yok. Bizler de gönüllüler olarak arada bir buluşarak bu konuyu tartışacağız ve çıkan sonuçları yetkililerin önüne koyacağız. Bursa Kent Konseyi olarak bu güce sahibiz. Takibini de yapacağız” diye konuştu.

BKK İş Hayatı Çalışma Grubu Temsilcisi İş Güvenliği Uzmanı Hülya Erdoğan ise, 6331 Sayılı İş Güvenliği Yasasının iş yerlerinde uygulanması hakkında katılımcılara bilgi verdi. İşverenin, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu dile getiren Erdoğan, dünyada her yıl 270 milyon iş kazası, 2 milyon işle ilgili ölüm ve 160 milyon işle ilgili hastalık yaşandığını söyleyen Erdoğan, “Yaklaşık 15 saniyede biri kişi hayatını kaybediyor. Yani iş, savaştan çok daha fazla insan öldürüyor. Türkiye’de ise her gün 172 iş kazası olmakta, 4 kişi iş kazası sebebiyle ölmekte, 6 kişi sürekli iş göremez hale gelmektedir. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Çok tehlikeli işyerlerinde 2 yıl, tehlikeli işyerlerinde 4 yıl, az tehlikeli işyerlerinde ise 6 yılda yenilenir” dedi.
Risk değerlendirmesi ekibi, çalıştırma yükümlülüğü, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri, işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları, işverenin genel yükümlülükleri gibi konularda bilgi veren Erdoğan, kanun hükümlerine uymayan işverenleri 1.078 TL ile 86.240 TL arasında değişen ağır para cezalarının beklediğini söyledi.

Toplantının sonunda katılımcılar tek tek söz alarak mevzuat ve iş güvenliği konusunda düşüncelerini dile getirdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 22.11.2013 | Okunma sayısı:1444

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir