Haberler

KENT KONSEYİ GENÇLERİN HAYATINA DEĞER KATIYOR

Font Boyutu

 21 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ GENÇLERİN HAYATINA DEĞER KATIYOR
- BURSA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ, GENÇLERİN ŞEHİR HAKKINDA DAHA FAZLA SÖZ ALMALARINI, FİKİR SUNMALARINI VE KENDİLERİNE DUYDUKLARI GÜVENİ ARTTIRMALARINI SAĞLIYOR.
- BURSA KENT KONSEYİ (BURKENKON) GENÇLİK MECLİSİ YÜRÜTME KURULU ÜYESİ AHMET CAN ÜNEŞ, “GENÇLERİN HAYATINA DEĞER KATIYORUZ” DEDİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BURKENKON) Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Can Üneş, gençlerin hayatına değer kattıklarını söyledi.

Line TV’de Özge Büyükataman’ın hazırlayıp sunduğu ‘Kahve Altı’ programına konuk olan Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Can Üneş ve Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu Temsilcisi Aydan Sucuoğlu, Gençlik Meclisi faaliyetlerini anlattı. Bursa Kent Konseyi (BUKKENKON) Gençlik Meclisi’nin, Türkiye’nin en iyi gençlik meclisleri arasında yer aldığını söyleyen Ahmet Can Üneş, Gençlik Meclisi’nin 16 yıldan beri Bursa cemiyet hayatında yer aldığını söyledi.
Gençlik Meclisi’nin gençlik sivil toplum örgütlerini, lise ve üniversite öğrenci temsilcilerini, siyasi partilerin gençlik kollarını ve bireysel katılımcıları içine alan bir çatı kuruluş olduğunu belirten Üneş, Gençlik Meclisi bünyesinde İstihdam ve Kariyer, Uluslararası İlişkiler, Sağlık ve Çevre, Bilim ve Teknoloji, Siyaset Bilimi ve Kültür-Turizm çalışma gruplarının yer aldığını anlattı. Üneş, “Çalışma gruplarında üyeler gerek ilgi alanlarına gerekse de gençlik sorunlarına yönelik projeler üretiyorlar. Çevre ve Sağlık Çalışma Grubumuzun ‘5 Yanlış 1 Doğruyu Götürür’ diye çok anlamlı bir projesi var. Proje kapsamında lise öğrencilerine kronik hastalıklarla sebep olan risk faktörleri ile ilgili bilgiler veriliyor. Geçtiğimiz yıl 1000 öğrenciye eğitimler verdik. Bu yılda eğitimlerimiz devam edecek. Hatta çevre illerden de eğitim için talep geliyor. Çok yakında Marmara Bölgesi’nde yer alan illerde de eğitimler vereceğiz. Her gün gençlik meclislerinin kurumsallaşması ile ilgili diğer kentlerden telefonlar alıyoruz. Bizleri arayıp gençlik meclislerinin kurumsallaşması için bilgiler alıyorlar. Bu yaklaşımlar bizi Türkiye’nin en iyi gençlik meclisleri arasında yer almamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.
16 – 28 yaş arasında bulunan herkesin Gençlik Meclisi faaliyetlerine katılabileceğini belirten Üneş, yerel ve ulusal birçok konuyu tartışmaya açtıklarını ifade etti. Yerel ve ulusal gençlik politikalarının belirlenmesi adına çeşitli çalışmalar yapıldığını anlatan Üneş, “Ülkemizde bir gençlik politikası olmasını çok önemsiyoruz. Çalışmalarımızı bu yönde gayretle sürdürüyoruz. Sizlerin de bildiği gibi seçilme yaşının 18’e indirilmesi gündemde. Bizlerde bu konuyu kendi içimizde tartışıyor çıkan önerileri kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.
Gençlik Meclisi’nin her konuda gençlerin hayatına değer kattığını söyleyen Üneş, desteklerinden ötürü Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, BURKENKON Başkanı Semih Pala ve Genel Sekreter Enes Keskin’e teşekkür etti.

İşveren ile gençler arasında iletişim köprüsü kuruyorlar
Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu Temsilcisi Aydan Sucuoğlu ise işveren ile gençler arasında iletişim köprüsü sağladıklarını ifade etti. İstihdam ve Kariyer Çalışma Grubu tarafından gerçekleştirilen ‘İşini Şansa Bırakma Kariyer Zirvesi’, ‘Sanayi Teknik Gezileri’, ‘Param Yok Ama Fikrim Var’ etkinliği ve Sürdürülebilir Başarı Platformu kapsamında işveren ile öğrencileri bir araya getirdiklerini anlatan Sucuoğlu, “Bir AIESEC Bursa Şubesi projesi olan Sürdürülebilir Başarı Platformu bu yıl Gençlik Meclisi’nin destek ve katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Hilton Bursa, Bosch ve İş Bankası’nın yanı sıra Kaledonya, Kafe Pi, Pres Metal, Sular Grup, Nar Girişimcilik ve Bilge Adam gibi kurumların temsilcileri, hazırladıkları sunumlarla hem sektörlerini tanıttı, hem de gençlerin kariyer süreçlerinde izleyecekleri yol hakkında ipuçları verdi. Platformun zirvesi ise Mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek. AIESEC’ten gelen arkadaşlarımız bu yıl etkinliği bizlerle gerçekleştirmek istediklerini ifade ettiler. Bu durum Gençlik Meclisi, Bursa için ne kadar önemli bir kuruluş olduğunu gösteriyor. Deneyim ve tecrübelerimizi sivil toplum kuruluşlarının gelişmesi için paylaşıyoruz” dedi. Sucuoğlu, her Cumartesi günü saat 14.00’da Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Bursa Kent Konseyi ofislerinde toplantılarını gerçekleştirdiklerini söyledi ve tüm gençleri çalışmalara davet etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 21.01.2013 | Okunma sayısı:2991

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir