Haberler

Kent Konseyi Bey Sarayı’nı takip ediyor

Font Boyutu

 03 OCAK 2014

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi Bey Sarayı’nı takip ediyor
-Bursa Kent Konseyi (Bkk) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu, “Bey Sarayı çevresinde hiçbir inşaata izin verilmemelidir” dedi.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu üyeleri, Tarihi Bey Sarayı kalıntıları çevresinde başlayan bir inşaat tespit etti.

Bursa’nın Osmanlı Devleti’ne 130 yıl başkentlik yaptığını söyleyen BKK Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu üyeleri, Osmanlı’nın ilk 6 padişahının devleti yönettiği yer olan Bey Sarayı’nın Tophane bölgesinde bulunduğunu belirtti. Antik dönemde Bitinya Sarayı olan yapının Osmanlı Dönemi’nde Bey Sarayı olarak ifade edildiğini hatırlatan grup üyeleri, “Bu bölge çok önemli bir dünya mirasını barındırıyor. Osmanlı Padişahlarının kullandığı Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması gerekiyor. Konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Milli Savunma Bakanlığı çalışmalar yapıyor. Bey Sarayı ve çevresinde yeni yapıların inşasına izin verilmemeli. Bölgenin imar planlarının buna göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 03.01.2014 | Okunma sayısı:5193

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir