Haberler

KENT KONSEYİ BAŞKANI PALA; “VERGİ VE SİGORTA SİSTEMİ DÜZELTİLMELİDİR”

Font Boyutu

 10 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ BAŞKANI PALA; “VERGİ VE SİGORTA SİSTEMİ DÜZELTİLMELİDİR”
- BURSA KENT KONSEYİ BAŞKANI SEMİH PALA, “BİZLER DE BÜROKRATİK MEVZUATLARDAN ŞİKAYETÇİYİZ. ÖNERİLER DE GETİRİYORUZ” DEDİ.
- SEMİH PALA; “ÜCRET İÇERİSİNDEKİ ÖDEMELERİ FARKLI YERLERE YATIRTAN SİSTEM, MAAŞIN HEPSİNİ BANKAYA YATIRILMASINI İSTESE ORTADA MESELE KALMAYACAK.”

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, sigorta ve maliye mevzuatına yönelik devrim niteliğinde değişiklikler yapılmadığı sürece yüzbinlerce emekliye çıkarılan hacizli ödemeler gibi iş ve yol kazalarının yaşanacağını belirterek, iş aleminin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Bir televizyon programına konuk olan Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, emekli, istihdam ve vergi sistemi konularında Kent Konseyi’nde görüşülen konuları anlattı. İnsanları ilgilendiren her konunun ilgi alanlarına girdiğini söyleyen Semih Pala, 4 meclis, 34 çalışma grubu ve yüzlerce gönüllüsüyle 43 ayda 4800 etkinlik yapan bir kurum haline geldiklerini belirtti. Bursa Kent Konseyi bünyesinde istihdam ve kariyer konularıyla ilgilenen çeşitli çalışma grupları bulunduğunu hatırlatan Pala, söylemleriyle sistemi sorgulamayı ve yardımcı olmayı amaçladıklarını ifade etti. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam insanlardan prim kesilmesi konusunu iş kazasına benzeten Pala, sigorta ve maliye mevzuatına yönelik devrim niteliğinde değişiklikler yapılmadığı süre buna benzer yol kazaların olacağını söyledi. Sistemin sorgulanmasını ve düzeltilmesini isteyen Pala, “Dükkanı olan bir insan, Bağ-kur’unu ödeyerek emekli olmuş. Bir yandan emekli maaşı alırken, diğer yandan dükkanı maliyeye kayıtlı olarak işine devam ediyor. Burada iki insan söz konusu değil. Bunu sistem zamanında çözmeliydi. ‘Biz bunu yeni fark ettik, kusura bakmayın’ demenin hiçbir özrü olamaz. Bu yüzden sistem sorgulanmalıdır. İcranın başı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bile bürokratik oligarşiden şikayet ediyor. Bizler de bürokratik mevzuatlardan şikayetçiyiz. Öneriler de getiriyoruz. Türkiye’de toplam sigortalı sayısı 17 milyon, emekli sayısı ise 10 milyondur. Bu sistemin düzelmesi için başta aktif çalışan sayısı artırılmalıdır. Aktif çalışan sayısını da özel sektör artıracaktır. Bu yüzden iş aleminin önündeki engeller kaldırılmalıdır” dedi.
İş aleminin rahat çalışması ve yeni işyeri açması için teşvik edilmesi gerektiğini anlatan Pala, “Bir kişinin dükkan açması devlete ‘Ben senden maaş istemiyorum” demesidir. Devlette kendisine katkı verene kolaylık sağlamalıdır. Mevcut sigorta ve maliye sistemi borçlu üretiyor. 10 kişiye kadar olan yerlerde ücret işçinin eline veriliyor. 10 kişiden fazla olan yerlerde net ücret bankalar üzerinden ödeniyor. İşverenden ayrıca kesintilerin vergi dairesine götürmesi isteniyor. Çalışana maaşını veren iş dünyası, kendisine yüklenen işçi adına yatırması gereken paraları yatıramıyor. Durup dururken sigorta borçlusu oluyor. Bunu sistem üretiyor. Ücret içerisindeki ödemeleri farklı yerlere yatırtan sistem, maaşın hepsini bankaya yatırılmasını istese ortada mesele kalmayacak. Devlet, istediğini bankaya yatırılan paradan alsın. Böylece iş aleminin önündeki birçok işlem kalkacak. Bu konuları Bursa Kent Konseyi’nde konuşuyoruz. Genel görüş, sistemin değişmesini istiyor. Yeni işyerleri açılabilmesi için iş hayatının önündeki zorluklar kaldırılmalıdır” diye konuştu.
Türkiye’nin taşlaşmış bürokrasiyi aşmadan önce anayasal sıkıntılarla uğraştığını söyleyen Semih Pala, tabana yayılan ekonomide de adımların atılmasıyla Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında lider ülke olacağına inandığını ifade etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 10.01.2013 | Okunma sayısı:3024

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir