Haberler

Kent Konseyi Başkanı Pala üniversiteli gençlerle buluştu

Font Boyutu

05 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

Kent Konseyi Başkanı Pala üniversiteli gençlerle buluştu
- Bursa Kent Konseyi Başkanı (BKK) Semih Pala, UÜ Genç Girişimciler Topluluğu öncülüğünde düzenlenen ‘Zirvede Girişimcilik’ programına katılarak tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

BURSA – Uludağ Üniversitesi (UÜ) Genç Girişimciler Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Zirvede Girişimcilik’ programına katılan Bursa Kent Konseyi Başkanı (BKK) Semih Pala, Türkiye’de her yıl bir milyon gence nasıl iş bulunacağı konusuna, girişimci ruha sahip gençlerin cevap bulabileceğini ifade etti.

UÜ Genç Girişimciler Topluluğu öncülüğünde Holiday Inn Hotel’de düzenlenen ‘Zirvede Girişimcilik’ programına, BKK Başkanı Semih Pala, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Binted Genel Müdürü Birgül Yıldız Günay, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, Binted yöneticileri, iş adamları, BKK Gençlik Meclisi üyeleri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. UÜ Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Kutluhan Çeliker, zirveyle iş dünyasıyla öğrencileri buluşturmayı, bilgi ve tecrübelerinden yararlanmayı amaçladıklarını söyledi.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise, genç nüfusun en büyük zenginlikleri olduğunu belirtti. Türkiye’de her yıl bir milyon gence iş bulmak zorunda olduklarını hatırlatan Burkay, daha güzel yarınlara ancak girişimci ruha sahip gençlerle ulaşabileceklerini ifade etti.

“Her yıl bir milyon gence nasıl iş bulunacağını yine gençler düşünmeli”
Moderatörlüğünü TOSYÖV Bursa Şubesi Başkanı İsmail Hakkı Kavurmacı’nın yaptığını zirvenin oturum bölümüne, BKK Başkanı Semih Pala, Yalçın Ağaoğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ağaoğlu ve Hastavuk Genel Müdürü Şahin Aydemir konuşmacı olarak katıldı.
Bursa Kent Konseyi’nin yapısı ve faaliyetleri hakkında gençlere bilgi veren BKK Başkanı Semih Pala, geçtiğimiz hafta BKK Gençlik Meclisi tarafından ‘İşini Şansa Bırakma Girişimcilik Zirvesi’ düzenlediklerini hatırlattı. Gençlere her zaman destek olduklarını ve fikirlerinden istifade ettiklerini dile getiren Pala, girişimciliğin kendini ve çevresini etkileyen değişiklikleri yapma aktivitesi olduğunu anlattı. Herkesin bir işe girmek istemesi durumunda yeni iş alanlarının bulunamayacağını aktaran Pala, “Üniversitelerimiz çok güzel eğitim veriyor. Diplomayı verip sizlere veda ediyor. Üniversitelerimiz eğitim sistemini öncelikle ‘Kendi işimi nasıl kurarım?’ sorusuna cevap verecek şekilde düzenlemelidir. Aksi takdirde bu kadar gencin yeni iş alanı bulması her geçen gün zorlaşır. Artık devletçi ekonomi anlayışı bitiyor. Her yıl bir milyon gence nasıl iş bulunacağı konusuna, girişimci ruha sahip gençler cevap bulacaktır. Kendi sıkıntılarınızı kendiniz çözebilirsiniz. Sadece kendi işinizi açarak değil, büyük firmalarda yönetici olarak da girişimci olabilirsiniz” dedi.
Girişimciliğin önünün açılması gerektiğini de vurgulayan Pala, mali ve idari mevzuat zorluklarını gençlerin sorgulamasını ve çözüm üretmesini istedi. Genç kadın nüfusunun da günden güne daha aktif rol almasının sevindirici olduğunu söyleyen Pala, Türkiye’de kamu ve özel ayrımı olmadan her işin hür teşebbüs zihniyetiyle yapılması gerektiğini belirtti. Gençlere hayata atıldıklarında kendi işini kurmaya öncelik vermesini isteyen Pala, “Yeni iş alanları açılmalı, mevcut iş alanları büyütülmelidir. Gençlerimiz, devletin sağladığı teşvik ve kredi sistemini araştırmalı ve sorgulamalıdır. Bir iş açmak isteyenin karşısına çıkan engeller kaldırılmalıdır. Oligarşik bürokrasinin kurguladığı ekonomi ve maliye mevzuatı çok sert ve tehlikelidir. Fakat girişimci olmak zorundasınız. Bu yüzden okullarda bunlara yönelik eğitimler verilmelidir. Ben hayatımda muhalefet değil, eleştirel oldum. Gençler de öyle olmalı. Olaylara 3 boyutlu değil, 4 boyutlu bakın. Başarılı olmak için konunun arkasını da görmeye çalışın” diye konuştu.

Konuşmaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Programın ikinci bölümünde ise masa çalışmalarına geçildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 05.03.2014 | Okunma sayısı:2221

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir