Haberler

KENT KONSEYİ ARKEOLOJİK KAZININ BAŞLATILMASINI İSTİYOR

Font Boyutu

26 ARALIK 2012

BASIN BÜLTENİ

KENT KONSEYİ ARKEOLOJİK KAZININ BAŞLATILMASINI İSTİYOR
- BURSA KENT KONSEYİ, BEY SARAYI’NIN ORTAYA ÇIKARILMASI KONUSUNDA ARKEOLOJİK KAZILARIN BAŞLATILMASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ.

BURSA – Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala imzasıyla Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması için Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilen yazıların ardından Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne kazıların başlatılabilmesi için gerekli olan kararların alınması ile ilgili dilekçe gönderildi. Yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Bursa Bey Sarayı; Hisar semtinde, günümüzde Garnizon Komutanlığı ile Orduevi’nin bulunduğu yerde olduğu birçok tarihi kaynak, harita, belge, yerli ve yabancı seyyahların seyahatnamelerinde belirtilen bölgededir.
Bursa’nın fethi sırasında bu bölgede Tekfur Sarayı’nın mevcut olduğu, Sultan Orhan tarafından bazı eklemeler yaptırılarak daha görkemli hale getirildiği, ardından I. Murad (Hüdavendigar) ve Yıldırım Bayezid tarafından eklenen köşk tipi yapılar ile daha da zenginleştiği, birçok tarihi karar ve toplantılara ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.
1861 yılında Bursa haritasının hazırlanması sırasında bir kısım duvarları ve bölümlerinin ayakta olduğu kaynaklarca belirtilmektedir. O zaman sarayın planı da ortaya çıkartılmış, ebatlarının 150m x 110m olduğu tespit edilmiştir. Sarayın 17 kule ile korunan yüksek duvarlarla çevrili olduğu ifade edilir.
Tarihi Bursa surlarını çevreleyen 1. Derece Arkeolojik Sit alanında yer alan ve üzerinde Bey Sarayı’nın bulunduğu Bursa ili, Osmangazi İlçesi, Osmangazi Mahallesi, 4286 ada, 1 Parsel’de sondaj kazılarının başlatılabilmesi için gerekli olan kararların alınması talebimizi bilgilerinize sunuyoruz.”
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.12.2012 | Okunma sayısı:4600

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir