Anasayfa   /    Geri   /    Site İçi Arama   /    Site Haritası  /    English  

Anasayfa > Haberler

Keles’e hizmette ramazan bereketi

Sitenizde Yayınlayın...

18 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

KELES’E HİZMETTE RAMAZAN BEREKETİ
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KELES’İN BELENÖREN MAHALLESİ’NE KAZANDIRAN KÜLTÜR EVİ HİZMETE AÇILARKEN, BÖLGEDE KIRSAL KALKINMANIN SAĞLANMASI HEDEFİYLE ÇİFTÇİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ‘BURSA’DA NE VARSA İLÇELERDE DE O OLACAK’ DİYEREK ÇALIŞMALARA BAŞLADIKLARINI HATIRLATARAK, KIRSALDA KALKINMANIN SAĞLANMASI AMACIYLA ÇALIŞMALARINI HIZ KESMEDEN SÜRDÜRDÜKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA - Büyükşehir Belediyesi tarafından Keles’in Belenören Mahallesi’ne kazandıran Kültür Evi hizmete açılarken, bölgede kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle çiftçilere lavanta fidesi dağıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Bursa’da ne varsa ilçelerde de o olacak’ diyerek çalışmalara başladıklarını hatırlatarak, kırsalda kalkınmanın sağlanması amacıyla çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini söyledi.

Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçirirken, merkeze sonradan bağlanan 10 yeni ilçede de altyapıdan ulaşıma, tarihi mirastan kırsal kalkınmaya her alanda yatırım hamlesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, böylelikle ilçelerdeki yaşam kalitesini de yükseltiyor. Özellikle en fazla göç veren dağ ilçelerine ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi Keles’in Belenören Mahallesi’ne Kültür Evi kazandırdı. Harabe haldeki 3 katlı sivil mimarlık örneği yapıyı komple sökerek yeniden aslına uygun olarak inşa eden Büyükşehir Belediyesi, içerisinde müze, muhtarlık ve çok amaçlı salonun da bulunduğu ayrıcalıklı bir Kültür Evi’ni Belenören’e kazandırmış oldu. Bunun yanı sıra çiftçilerin gelirlerinin artması hedefiyle alternatif ürün çeşitlerinin oluşturulmasına yönelen Büyükşehir Belediyesi, Belenören, Haydar, Menteşe ve Akçapınar Mahallelerinde belirlenen 20 çiftçiye 40 bin adet lavanta fidesi dağıttı.

Bütünşehir olmadan da Keles’teydik
Keles’in Belenören Mahallesi’nde düzenlenen iftar yemeğine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yemek öncesi hem Kültür Evi’nin açılışını yaptı hem de üreticilere lavanta fidesi dağıttı. Kültür Evi’nin açılışında düzenlenen törende konuşan Başkan Altepe, “Üreticilerimize destek olmak için lavanta fidesi dağıtıyoruz. Ayrı bir güzelliği, özelliği olan Kültür Evimizi hizmete açıyoruz. Bütün bunlar sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla oluyor. İlçe belediyesi, büyükşehir belediyesi artık köylerde. Bugüne kadar yapılamayanların yapılması için, üretemeyen bölgelerin üretmesi için bu vizyon ortaya kondu. Ancak Bütünşehir olmadan da biz Keles’teydik. Parklar, tarihi eserler, spor tesisleri hatta süt ürünleri tesisi dahi kurduk. Türkiye bizi şaşkınlıkla izledi. Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı dışına nasıl tesis kurar diye. Biz Bursa’da ne varsa tüm ilçelerimde olacak dedik. Bu amaçla altyapıya büyük önem veriyoruz. Biten, devam eden ve 1 yıl içinde biteceklerle birlikte 30 milyon TL’lik alt yapı yatırımı yapmış oluyoruz. Yine 22 milyon lirayı buldu yaptığımız yol yatırımı. Bunun yanında ilçe merkezindeki kültür merkezi ve kapalı Pazar alanıyla ilgili yıkımları yapmıştık, ihalesini yapacağız” diye konuştu.

Üreticinin ufkunu açıyoruz
Kırsalda üretimin desteklenmesi için hiçbir yatırımdan kaçınmadıklarını ifade eden Başkan Altepe, tarlalara giden yolların düzenlenmesinden ürünlerin sulanmasına ve ürün çeşitliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara ara vermediklerini kaydetti. Alternatif ürün çeşitlerine yönelerek çiftçinin ufkunu açmayı amaçladıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Düvenli ve Menteşe’de göletler, Akçapınar, Avdan ve Belenören’de sulama havuzları, Baraklı, Davutlar, Haydar, Kovakovacık, Menteşe ve Düvenli’de sulama tesisleri yapılıyor. Üretime destek veriliyor. Keşke bu yatırımlar daha önce yapılsaydı da göç önlenseydi. Sadece tarım değil, bu bölgenin turizmde de öne çıkması için hem Kocayayla’da hem de Gököz Yaylasında çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl yaylarımız bir başka güzel olacak. Keles turizmde de önemli bir mesafe alacak” dedi.
Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke de Büyükşehir Belediyesi’nin Keles’e sürekli can verdiğini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız ne zaman Keles’e gelse ya bir temel atma ya bir açılış yapıyoruz. Bu bölgemize sürekli kan, can veriyorlar. Gerçekten bütünşehir yasasından sonra köylerimizde müthiş bir hareket oldu. Sadece Belenören değil 2017 yılı içinde 17 mahalle konağı bitmiş olacak. Bu yatırımlar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Belenören Mahallesi Muhtarı Yusuf Arı da mahallelerine kazandırılan hizmetler nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Kültür Evi’ni hizmete açan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çiftçilere de lavanta fidesi dağıttı. Kültür Evi içindeki müzeyi de gezen Başkan Altepe, daha sonra köy meydanında düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 


24133_keles_201706181430.doc
Tüm Ekleri İndir

Haber Yayın Tarihi: 18 Haziran 2017 Saat 14:30

Okunma Sayısı: 1055

   
< Önceki HaberSonraki Haber >

Diğer Haberler

Bursa Büyükşehir Belediyesi Haber Arşivi

 Sosyal Medya
 E-Bülten Üyeliği
sinema
Bursa Mobil Eğitim Projesi
hal fiyatları
yayınlarımız
merinos akkm
Anasayfa  /    Geri   /   Site İçi Arama   /   Site Haritası   /    İletişim  /   Sık Kullanılanlara Ekle      

Bursa Büyükşehir Belediyesi Zafer Mah. Ankara yolu Caddesi. No: 1 P.K.16270 Osmangazi/BURSA
Tel : 444 16 00
E-Posta: alo153@bursa.bel.tr
Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Şb.Md. © Tüm Hakları Saklıdır.
www.bursa.bel.tr Haber Ajanslarının resmi abonesidir.
Site Kullanım Şartları