Haberler

Kazalarda kusur yolda değil sürücülerde

Font Boyutu

 03 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

KAZALARDA KUSUR YOLDA DEĞİL SÜRÜCÜLERDE
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, DOBRUCA – İNKAYA BAĞLANTI YOLUNDA MEYDANA GELEN KAZALARLA İLGİLİ TRAFİK RAPORLARINDA ‘YÜZDE 100’ SÜRÜCÜ HATASI TESPİT EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.
- BURSA’NIN DAĞ ETEKLERİNE KURULAN MAHALLELERİNDE DAHA MEYİLLİ YOLLAR OLDUĞUNU DİLE GETİREN BAŞKAN ALTEPE, “BU DİK CADDE VE SOKAKLARDA BELEDİYE OTOBÜSLERİMİZ YOLCU DOLU İKEN SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE ULAŞIM SAĞLIYOR. ÖNEMLİ OLAN SÜRÜCÜNÜN ARACI İLE BÜTÜNLEŞMESİ VE KURALLARA UYMASI” DEDİ.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Dobruca – İnkaya bağlantı yolunda meydana gelen kazalarla ilgili trafik raporlarında ‘yüzde 100’ sürücü hatası tespit edildiğini söyledi. Bursa’nın dağ eteklerine kurulan mahallelerinde daha meyilli yollar olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bu dik cadde ve sokaklarda belediye otobüslerimiz yolcu dolu iken sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlıyor. Önemli olan sürücünün aracı ile bütünleşmesi ve kurallara uyması” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Temmuz ayında ulaşıma açılan Dobruca Caddesi – İnkaya bağlantı yolunda meydana gelen kazalarla ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Adı üstünde dağ yolu ve bağlantı yoludur. Bunu yapanlar uzman kuruluşlar ve projeleri de normal standartlara göre yapılmıştır. Bu yolun yapılmasında her hangi bir sıkıntı yok. Burada yapılan geniş ve kaliteli bir yol var. Buradaki uyarı levhaları ve gereken ikaz tabelaları var” dedi.

“Yüzde 100 sürücü hatası”
Hazırlanan trafik raporlarına göre yüzde 100 sürücü hatası olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Her gün BURULAŞ’ın şoförleri çok daha dik ve meğilli yollar olan Piremir´de, Tahtakale´de, Pınarbaşın´da, Maksem´de ve diğer bölgelerde belediye otobüsleri ile devamlı bu yolları inip çıkıyor. Her hangi bir kaza meydana gelmiyor. Çünkü bizim seçtiğimi araç şoförleri rastgele seçilmiyor. Her biri ayrı ayrı testlerden geçiriliyor. Düz yolda araç kullanmakla dağ yolunda araç kullanmak aynı değil. Uludağ’dan 34 kilometre yol gelen araç şoförleri son bir kilometreye gelince rahatlıyorlar ve yeni yapılan geniş yolda kendilerini salıyorlar. Geçtiğimiz gün kaza yapan araç, önündeki aracı geçmek isterken devrilmiş. Frenleri tamamen ısınmış olan aracı fren yükü ile durdurmaya kalkınca böyle kazalar meydana gelir" diye konuştu.

"Çıktığın vites ile in”

Şoför hatalarına vurgu yapan Başkan Altepe, "Türkiye’nin her yerinde şehir levhalarını görürsünüz. Bütün dik yokuşlarda otobüs şoförleri için ´yokuşu çıktığın vites ile in´ ve ´inerken vites değiştirme´ diye uyarı levhaları bulunmaktadır. Hangi vites ile çıktıysanız o vites ile inmeniz gerekiyor. Vites değiştirmemeniz gerekiyor. Her gün oradan tomruk kamyonları da geçiyor. Diğer araçlarda geçiyor. Rahatlıkla geçişlerini sağlıyorlar” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 03.09.2014 | Okunma sayısı:4427

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu