Haberler

KAZAKİSTAN’DAN BURSA’YA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Font Boyutu

     

2 ARALIK 2010

 

BASIN BÜLTENİ

 

KAZAKİSTAN’DAN BURSA’YA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

-          KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ CAN SEYİT TUYMEBAYEV,  BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET EDEREK, TÜRKİYE İLE KAZAKİSTAN ARASINDAKİ EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi tarihi belediye binasında ziyaret eden Kazakistan Büyükelçisi Can Seyit Tuymebayev, Türkiye’nin Kazakistan için çok önemli olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeyi istediklerini söyledi.

 

Başkan Altepe’yi ziyaretinde, Kazakistan Büyükelçisi Can Seyit Tuymebayev’e, Kazakistan’ın Nevşehir Fahri Konsolosu işadamı Halil Uluer ve Başkatip Almat Suyubayev de eşlik etti.

Türkiye’nin Kazakistan için çok önemli olduğunu anlatan Büyükelçi Tuymebayev, Bursa ile Kazakistan’ın Kızılorda şehrinin de 1997 yılından bu yana kardeş şehir olduğunu hatırlatarak, “Kazakistanlı işadamlarının Türkiye ve Bursa’ya büyük ilgisi var. İşadamları kardeş şehir ile iş yapmayı düşünüyorlar. Bu ilginin Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkileri geliştireceğini düşünüyorum ve bu konuda elimden geleni yapmaya çalışıyorum” dedi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği görevini 1,5 aydır yürüttüğünü kaydeden Büyükelçi Tuymebayev, Türkiye’deki gelişmelerin Kazakistan’da yakından izlendiğini sözlerine ekleyerek, “Kazakistan’a geldiğinizde Türk olmanın ayrıcalığını mutlaka yaşarsınız. Bu ziyaret vesilesiyle söyleyebilirim ki, tecrübelerinizden yararlanmak ve Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

Bursa’yı çok beğendiğini de ifade eden Tuymebayev, “Bursa, her açıdan büyük önem taşıyan bir kent. Tarihi, sanayi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerimizin geliştirilmesi bakımından da bağlarımızın kuvvetlenmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İki ülke arasındaki ticari hacmin 1 milyar 600 milyon dolar civarında olduğunu ve bu durumun çok iyi bir rakam olduğunu kaydeden Büyükelçi, 1995 yılında da geldiği Bursa’da o günden bu yana çok büyük değişiklikler gözlemlediğini ifade etti.

 

“Kim dost ararsa Türkiye’yi yanında buluyor”  

Bursa’nın son yıllarda güzelleştiğini söyleyen Başkan Altepe ise konuklarına Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan yatırımları anlattı. Bursa’yı geleceğe sağlıklı bir kent olarak bırakmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Bursa, her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Kazakistan da Türkiye’ye en yakın devletlerden biri. Uzun yıllardır bağlar kopmuş olsa da bu böyle. Türkiye, günden güne itibar kazanıyor. Son gelişmelerle birçok ülke Türkiye’nin kendilerinden birşey istemeden yanlarında olduğunu gördü. Kim dost ararsa Türkiye’yi yanında buluyor. Bu birden olmadı, herşey zamanla değişiyor. Bizler yatırımlarımızla Balkanlar’a da gidiyoruz, oradakilerle ilgileniyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de yapılanlarla topluma katkı konduğunu anlatan Başkan Altepe, ziyaretin sonunda Kazakistan Büyükelçisi Can Seyit Tuymebayev’e çini plaket, Bursa’ya dair hediyeler ve Bursaspor kravatı; Büyükelçi Tuymebayev de Başkan Altepe’ye ülkesine özgü bir aksesuar armağan etti. Başkan Altepe, konuklarına tarihi belediye binası meclis salonunu da gezdirdi.    

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 02.12.2010 | Okunma sayısı:6212

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu