Haberler

Kazakistan’da Bursa rüzgarı

Font Boyutu

 01 EYLÜL 2014

BASIN BÜLTENİ

KAZAKİSTAN’DA BURSA RÜZGARI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TURİZM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ TÜRK SANAT MÜZİĞİ VE TÜRK HALK MÜZİĞİ BÖLÜMÜ SES VE SAZ SANATÇILARI, BURSA’NIN KARDEŞ KENTİ KAZAKİSTAN ÖSKEMEN’DE DÜZENLENEN 1. SANAT FESTİVALİ’NE RENK KATTI.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Bölümü ses ve saz sanatçıları, Bursa’nın kardeş kenti Kazakistan Öskemende düzenlenen 1. Sanat Festivali’ne renk kattı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılında kardeş şehir protokolü imzaladığı Kazakistan’ın Öskemen şehrinde bu yıl ilki düzenlenen 1.Sanat Festivaline Türkiye’den Bursa, Rusya, Çin, Belarus ve Güney Kore’den kardeş şehirler katıldı. Katılımın yüksek olduğu festival renkli anlara sahne oldu. 30 Ağustos’ta gerçekleşen festivalin Kazakistan’ın anayasa bayramına ile Zafer Bayramı’na denk gelmesi güzel bir sürpriz oldu. Öskemen Valisi Berdibek Saparbaev ve Belediye Başkanı Temirbek Kasymcanov’un düzenlediği törene Bursa Büyükşehir Belediyesini temsilen Turizm Şube Müdürü Turgay Mercan katıldı. Festival kardeş şehirlerin kortej yürüyüşü ve selamlama konuşmaları ile başladı. Etkinlikler, Ökemen Belediye Başkanı Temirbek Kasymcanov ve Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Turgay Mercan’ın Kazakistan’ın milli şair edibi Abay İbrahim Kunanbayoğlu’nun anıtına çiçek sunumu ile devam etti. Uluslararası bal festivali ile Ceylan kongresinin aynı günde yapılması güne ayrı bir anlam kattı.
Gündüz saatleri başlayan festivalde mini konserler, dans gösterileri ve geleneksel at üzerinde yapılan güreşler beğeniyle izlenildi. Akşam yapılan kardeş şehir ekiplerinin dans ve konser etkinlikleri yapıldı. Bursa ekibi önce kardeş ülke Kazakistan ekibi ile ortak bir parça olarak ‘Üsküdar’a gider iken’ adlı parçayı seslendirdi. Daha sonra sahne alan Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ekibi solistleri Salih Taşkın, Emel Örgün Kurt, Anıl Aşkıner Saper ve Şerif Pir birbirinden güzel eserler ile seslendirerek geceye renk kattı.
Gecenin sonunda Öskemen Belediye Başkanı Temirbek Kasıymcanov katılan tüm kardeş şehir yöneticilerine plaket takdim etti. Belediye Başkanı Kasıymcanov’un Bursa ekibini gerek protokol sıralamasında en üst sırada tutması ve gerekse özel bir ilgi göstermesi takdirle karşılandı.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.09.2014 | Okunma sayısı:1121

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir