Haberler

KAYSERİ’DE BURSA YAYINLARINA İLGİ TAVAN YAPTI

Font Boyutu

4 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

KAYSERİ’DE BURSA YAYINLARINA İLGİ TAVAN YAPTI
- TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NİN KAYSERİ BULUŞMASI’NDA BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN YAYINLARI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ.
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ STANDINDAKİ 600’Ü AŞKIN KİTAP KISA SÜREDE TÜKENİRKEN, 400’Ü AŞKIN KATILIMCI İSE ‘YAYIN TALİP FORMU’ DOLDURARAK, KİTAP İSTEDİ.

BURSA – Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) Kayseri Buluşması’nda Bursa Büyükşehir Belediyesi yayınları ilgi odağı oldu. Bursa’nın gerek tarihi kültürel yönleri gerekse somut olmayan kültürel özelliklerinin yer aldığı yayınlar, toplantıya katılan yerli ve yabancı konuklar tarafından kapışıldı. Stand üzerinde yer alan 600’ü aşkın kitabın talebi karşılayamaması nedeniyle ‘yayın talep formu’ oluşturuldu. Talep formunu doldurarak Büyükşehir Belediyesi yayınlarından talep edenlerin sayısı da 400’ü aştı.

Tarihi Kentler Birliği’nin(TKB) 10. Buluşması, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılımıyla Kayseri’de gerçekleştirildi. Toplantıya Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden, Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ve Kent Müzesi Müdürü Ahmet Erdönmez ile belediye bünyesindeki sanat tarihçisi ve arkeologlar katıldı. Tarihi mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması anlamında Türkiye’de en etkin örgütlenmelerden biri olan TKB’nin 10. Yıl Buluşması’nda, “Tarihi Kentlerde Yönetim Planları, Alan Yönetimi ve Yerel Katılım” konuları görüşüldü. Avrupa’dan; Yerel ve Bölgesel Yönetimler Konseyi ile Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği gibi kuruluşların da katıldığı toplantıda, hem Türkiye’den hem de Avrupa’dan tarihi kent yönetimi örnekleri aktarıldı. İstanbul tarihi yarımada yönetim planı, Edirne Selimiye Camii ve çevresi alan yönetimi ve Alanya Kalesi alan yönetim planlarından örneklerin sunulduğu TKB Kayseri Buluşması, tarihi mirasla ilgilenen belediyeler arasında deneyim alışverişine de sahne oldu.

Bursa standında uzun kuyruklar…
Toplantının ilgi çeken bölümlerinden biri de katılan belediyelerin yayınları ve projeleri oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi yayınları standı, yaklaşık 900 kişinin katıldığı TKB Buluşması’nda yoğun ilgi gördü. Bursa ile ilgili yayınlara adeta akın eden katılımcılar, yayınların sayıca talebi karşılayamaması üzerine ‘yayın talep formu’ doldurarak Büyükşehir Belediyesi’nden kitap talep etti. Aralarında Avrupa’dan konukların da bulunduğu katılımcılar, Bursa’nın tarihi kimliğinin yayınlar aracılığı ile tanıtılmasından büyük bir heyecan duydular. Toplantı sırasında zaman zaman, Bursa Büyükşehir Belediyesi yayınları standının önünde uzun kuyruklar oluştu.

Prof. Sözen: “Bursa bu konuda öncü”
Bursa Büyükşehir Belediyesi yayınları standını ziyaret eden ÇEKÜL Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, kısa süre içinde birbirinden değerli yayınların çıkarılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bursa Araştırmaları Merkezi’nin çıkardığı son harita ve yayınları yakından inceleyen Prof. Sözen, “Bursa’nın bu alandaki birikimini biliyoruz ve çok önemsiyoruz. Bu birikimin bir sonucu olarak yeni çok sayıda yayının da Bursa belgeliğine kazandırılmış olması çok önemli. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Tabii en büyük kutlamayı, bu işin önünü açan Başkan Recep Altepe alıyor” dedi.
TKB’nin 10. yıl buluşmasında Bursa’ya bir de ödül geldi. Nilüfer Belediyesi, Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları dalında, Özlüce Kilisesi restorasyonuyla “En İyi Uygulama Ödülü” aldı. Başkan Mustafa Bozbey Ödülünü, TKB Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’den aldı.
Törende ayrıca, Osmangazi Belediyesi’ne de katılım sertifikası verildi.

Bursa’dan yola çıkmıştı
Kuruluşunu ve ilk toplantısını 2000 yılında Bursa’da gerçekleştiren Tarihi Kentler Birliği (TKB), tarihi mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması anlamında Türkiye’deki en aktif örgütlenmelerden biri. Tarihi kent dokularını ve kentsel-kültürel mirası korumak ve bu konuda yerel yönetimler dayanışması oluşturmak üzere 2000 yılında 54 tarihi kent belediyesi ile Bursa’dan yola çıkan Tarihi Kentler Birliği, bugün 350 üyeye ulaşmış durumda. Birliğin başkanlığını da Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Tarih: 04.10.2010 | Okunma sayısı:6157

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir