Haberler

‘KAYIT DIŞI’ TARIMSAL PAZARLAMAYI BÜYÜKŞEHİR ÖNLEYECEK

Font Boyutu

3 KASIM 2010

BASIN BÜLTENİ

‘KAYIT DIŞI’ TARIMSAL PAZARLAMAYI BÜYÜKŞEHİR ÖNLEYECEK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KENT HALİNİN DAHA İŞLEVSEL HALE GELMESİ VE VATANDAŞIN GÜVENLİ GIDAYA ULAŞABİLMESİ AMACIYLA ‘KAYIT DIŞI’ PAZARLAMAYI ÖNLEMEK İÇİN KENTİN GİRİŞ NOKTALARINA DENETİM İSTASYONLARI KURUYOR.
- BAŞKAN ALTEPE, KENT HALİ’NİN EKSİKLERİ OLAN SANDIK HALİ, OTOPARK, SOĞUK HAVA DEPOSU, PAKET SERVİSLERİ, AKARYAKIT İSTASYONU, ARITMA VE KONAKLAMA TESİSİ GİBİ YATIRIMLARIN STARTINI VERDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent halinin daha işlevsel hale gelmesi ve vatandaşın güvenli gıdaya ulaşabilmesi amacıyla ‘kayıt dışı’ pazarlamayı önlemek için kentin giriş noktalarına denetim istasyonları kurulacağını söyledi.

Başkan Altepe, Olay TV’de yayınlanan ve Şemsettin Şen’in hazırlayıp, sunduğu Serbest Kürsü programına konuk oldu. Kent Hali’nde düzenlenen programa Başkan Altepe’nin yanı sıra Bursa Kent Hali Sebze ve Meyve Toptancı İş Adamları Derneği Başkanı Mehmet Galip Toplan, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Özgür Karabulut ve Doç.Dr. Hasan Vural, Kestel, Karacabey, Yenişehir ve Gemlik Ziraat Odaları Başkanları, tüketici dernekleri temsilcileri, seyyar pazarcılar ve hal esnafı katıldı. Hal esnafının yanı sıra tarım sektöründe yaşanan sorunların ele alındığı programda konuşan Başkan Altepe, Kent Hali’nin daha işlevsel hale gelmesi amacıyla çeşitli yatırımlar yapacaklarını hatırlattı.

Kayıt dışı önlenecek
Tarımsal pazarlama sektöründe yaşanan en önemli sorunların başında ‘kayıt dışı’ ekonominin geldiğini dile getiren Başkan Altepe, bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli tedbirleri alacaklarını söyledi. Kentin giriş ve çıkış noktalarında denetim istasyonları oluşturulacağını kaydeden Başkan Altepe, “Hem Kent Hali’nin hem de pazarcı esnafının sorunlarını çok iyi biliyoruz ve bu konudaki çalışmalarımızı da uzun zamandan beri sürdürüyoruz. Özellikle kayıt dışını önlemek amacıyla İzmir yolu Karacaoba, Orhaneli yolu Misi, Mudanya yolu Geçit ve İstanbul yolu Engürücük mevkiinde kontrol istasyonları oluşturmak için çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bu sayede kentin giriş ve çıkış noktaları denetim altında tutulurken, gıda güvenliği konusunda da önemli bir adım atılmış olacak” dedi.

“Ek tesislerin startını veriyoruz”
Yıllık yaklaşık 300 bir tonluk işlem hacmi bulunan Kent Hali’nin sadece Bursa’ya değil, bölgeye hizmet eden bir merkez olduğunu dile getiren Başkan Altepe, halde eksikliği hissedilen tesislerin bir an önce yapılması için de çalışmaları başlattıklarını söyledi. Hal esnafının en fazla talepte bulunduğu sandık hali yapılması ile ilgili çalışmaların Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü dile getiren Başkan Altepe, “Otopark düzenlemeleri, soğuk hava deposu, paket servisleri, akaryakıt istasyonu ve arıtma tesisi yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Bunun yanında halin kent merkezine uzak olması özellikle gece geç saatlerde gelen esnafımız için konaklama sorununu gündeme getirdi. Buraya dışarıdan gelen toptancılarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla konaklama tesisi başta olmak üzere gerekli sosyal donatı alanlarını da kısa süre içinde tamamlayacağız” diye konuştu.

“Herkes üzerine düşeni yapacak”
Bazı hal esnafının rüsum vergilerinden yakınması üzerine konuya açıklık getiren Başkan Altepe, kente kazandırılan tüm büyük yatırımlarla ilgili herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini kaydetti. Halen yüzde 2 olan rüsumların yasal düzenleme ile yüzde 1’e düşürüleceğini hatırlatan Başkan Altepe, “Avrupa’daki belediyeler bu tür yatırımlar için bizden 20-30 kat daha fazla vergi topluyor. Ancak biz birçok şeyi hizmet amaçlı olarak yapıyoruz. Bizim Kent Hali’nden elde ettiğimiz gelir, otogardan elde ettiğimizin üçte biri bile değil. Dünya kenti olma yolunda yaptığımız bu yatırımlara herkesin sahip çıkması ve destek vermesi gerekir” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 03.11.2010 | Okunma sayısı:5167

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir