Haberler

KAYIHAN’DA MEYDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Font Boyutu

7 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

KAYIHAN’DA MEYDAN GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
- TEKEL BİNALARININ TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASIYLA TARİHİ ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİNE NEFES ALDIRACAK OLAN KAYIHAN MEYDANI ORTAYA ÇIKTI.
- ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEYEN BAŞKAN ALTEPE, MEYDANIN BİR AN ÖNCE HALKIN KULLANIMINA AÇILMASI AMACIYLA GEREKLİ ÇALIŞMALARIN HIZLA SÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayıhan’a meydan kazandırmak amacıyla başlatılan Tekel binalarının yıkım çalışmaları tamamlandı. Beton yığınlarının ortadan kalkmasıyla meydan gün yüzüne çıkarken, çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Altepe, meydanın kısa sürede halkın kullanılması için çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması amacıyla bir taraftan restorasyon çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da nostaljik tramvay seferlerinin başlamasıyla değer kazanan Cumhuriyet Caddesi’ne nefes aldıracak Kayıhan Meydanı için çalışmaları hızlandırdı. Beton yığınıyla Kayıhan bölgesindeki tarihi yapılar ve sivil mimarlık örneği yapıları gölgeleyen Tekel binalarının ortadan kalkmasıyla meydan gün yüzüne çıktı.

Bursa meydanlarıyla anılacak
Çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, meydanın bir an önce halkın kullanımına açılması amacıyla çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar’ın da katıldığı incelemede Fen İşleri Daire Bakanı Fehmi Ökten’den bilgiler alan Başkan Altepe, birkaç gün içinde meydanın tamamen ortaya çıkacağını vurguladı. Çağdaş kentlerin meydanlarıyla anıldığını ancak Bursa’nın meydan fakiri bir kent olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Ancak biz bu dönem Bursa’nın meydanlarıyla da konuşulmasını istiyoruz. Altıparmak’taki Osmangazi Kaymakamlığı bahçesinde yaptığımız küçük bir düzenleme bile vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. Yine Altıparmak’taki SGK binaları ortadan kaldırıldı ve oradaki düzenleme çalışmalarını başlattık. Tekel binalarının kaldırılması hayal deniliyordu ancak şimdi o binalardan eser yok. Düne kadar duvarlarla çevrili yaklaşık 8 bin metrekarelik alan şimdi halkımızın kullanımına açılıyor” diye konuştu.

Yeni buluşma noktası olacak
Nostaljik tramvay hattıyla birlikte Cumhuriyet Caddesi’nin önemli bir değer kazandığını dile getiren Başkan Altepe, bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek için meydan ve cephe düzenleme çalışmalarının birlikte yürütüldüğünü kaydetti. Cumhuriyet Caddesi’ndeki binaların yanında Kayıhan Meydanı’nı çevreleyen binaların da cephelerinin düzenleneceğini dile getiren Başkan Altepe, “Burası etkinliklerin merkezi olacak. Konserler ve etkinlikler düzenleyerek vatandaşlarımızı buraya toplayacağız. Böylelikle bölge esnafının işleri artacak. Bölgeye ticari bir hareketlilik gelirken, Cumhuriyet Caddesi de Bursa’nın yeni vitrini olacak” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


 

Tarih: 07.06.2011 | Okunma sayısı:5298

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu