Haberler

KAYIHAN MEYDANI BURSA’YA VİZYON KATACAK

Font Boyutu

 15 MAYIS 2011

BASIN BÜLTENİ

KAYIHAN MEYDANI BURSA’YA VİZYON KATACAK
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KAYIHAN BÖLGESİ’NDE YAPILACAK MEYDAN DÜZENLEMESİ İÇİN, ESKİ TEKEL BİNASININ YIKIM ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TEKEL BİNASININ YIKIMIYLA BÖLGEYE KAZANDIRILACAK 8 BİN METREKARELİK MEYDANIN, BURSA’YA VİZYON KATACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA –
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tek parti hükümetiyle hayal olan projelerin birbiri ardına gerçekleştirildiğini belirterek, “Bursa kabuk değiştiriyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eski Tekel binasının yıkımının ardından kazandırılacak meydanın, Bursa’nın vizyonunu perçinleyeceğini söyledi. Başkan Altepe, eski Tekel binasının yıkım töreninde yaptığı konuşmada, Bursa’yı geleceğe taşıyacak projelerin birer birer hayata geçirildiğini belirtti.
Eski Tekel binasının Bursa’nın kalbinde bulunduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Hanlar Bölgesi’nin merkezinde yer alan eski Tekel binasını kaldırıp bölgeye vizyon katacak, üstü meydan altı otopark olacak bir cazibe merkezi oluşturacağız. Yaklaşık 200 araçlık otoparkıyla bu meydan, bölgeye güzellik katacak. Burayı kaliteli ve Bursa turizminin kalbinin atacağı önemli bir merkez yapıyoruz. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda bulunan binayı kaldırılıp yerine 8 bin metrekarelik meydan kazandırıyoruz” dedi.

“Kazanan Bursa olacak”
Meydan fakiri Bursa’nın dar sokaklardan ve yollardan oluşan bir kent olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Burası Şehreküstü meydanı benzeri bir yer olacak ve tarihi mekanlarıyla, çarşısı ve hanlar bölgesiyle Bursa’ya vizyon kazandıracak. Kazanan Bursa ve kazanan bu bölge olacak. Kazanan esnaf olacak. Kaybedilen hiçbirşey yok, çünkü burada sadece alan açıyoruz. Kimse mağdur değil. Bursa hızla gelişiyor. Çalışmalarımızı hızla gerçekleştiriyoruz. Kısa zamanda Bursa, belli bir yere gelsin istiyoruz. Bugüne kadar çok zaman kaybettik ama artık Bursa kabuk değiştiriyor’ diye konuştu.
Bursa’nın turizm kenti olma noktasında hızlı adımlar atıldığını anlatan Başkan Altepe, “Bir yandan turizm kenti çalışmaları sürerken, kentin yaşanabilir hale gelmesi noktasında da çalışmalarımız sürüyor. İhaleye hazırlanan 5 kavşak projemiz var. Yollar açılıyor, son 2 yılda 240 km yol açıldı. Şehiriçindeki havaalanı ulaşıma açılacak. Hava, kara ve deniz yoluyla Bursa’da ulaşımı rahatlatırken, tarihi değerleri de ayağa kaldırıp kente değer kazandırıyoruz” dedi.
Bursa’nın her köşesinde 4-5 yıldızlı otel inşaatlarının sürdüğünü, tüm mahallelerde spor alanları ve kültürel tesislerin yapıldığını kaydeden Başkan Altepe, “Hanlar Bölgesi’nin UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bu bölgede bulunan Geyve han, Eskişehir han gibi mekanlarda restorasyonlarımız sürüyor. Devam eden projelerle birlikte bölgede büyük bir değişiklik ve gelişim yaşanacak. Cumhuriyet Caddesi’nin de vizyonu da değişiyor” şeklinde konuştu.

“Turizmin kalbi burada atacak”
Kayıhan bölgesinin gelişmesini çok önemsediklerini anlatan Başkan Altepe, bölgenin kentin en geri kalmış yerlerinden biri olduğunu hatırlatarak, “Bu bölgeye yapılacak meydan en önemli yatırımlardan biriydi. Hayal gibiydi. Tek parti iktidarı olmasa bugün bu aşamaya bile gelinemezdi. Adalet Bakanlığı ve adli tıp kurumlarının birimleri buradaydı. Adli tıpa BUTTİM’deki 10 bin metrekarelik alanı kazandırdık. Binlerce metrekarelik alanda bulunan arşivlerini de Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ne taşıdık. Buradaki alanın tamamı 8 bin metrekare. Üzeri meydan altı otopark ve dolmuş duraklarının da bulunduğu bir meydan yapılacak. Turizmin kalbi burada atacak. Hanlar bölgesinin her köşesinde ayrı bir güzellik var. Eskişehir hanı tüm güzelliğiyle ortaya çıkacak. Yoğurt Han ve Şadırvanlı han da çalışmalar sürüyor. Kayıhan Mahallesi’nin her köşesi ayrı bir güzellik taşıyor” diye konuştu.
Başkan Altepe, Devlet Bakanı Faruk Çelik ve Bursa’da yaşamış bir vatandaş olan Sadullah Ergin’in projeye büyük destek olduklarını da sözlerine ekledi.

“Fırsatların kazası olmaz”
AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu da konuşmasına, “Türkiye ve Bursa değişiyor” sözleriyle başladı. Güzelliklerin bir bir günyüzüne çıktığı Bursa’da çok eski dönemlerden beri söylenen projelerin bugün görücüye çıktığını belirten Koyuncu, “Bu projeler yerel ve genelin elbirliğiyle hayat buluyor, siyasi istikrarla oluyor. Bu ülkede siyasi istikrar varsa ekonomik istikrar da var. İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün, Bursa büyüsün diyoruz. Bursa’da güllerin açması için çalışmaya devam ediyoruz. Herşeyin kazası olur, fırsatların kazası olmaz” dedi.
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Kurt, kentin en önemli can damarı bölgesi olan alanda yapılacak projenin bölgeyi daha cazip bir hale getireceğini söyledi.
“Tarihi Bursa, tarihi değerleriyle ayağa kalkacak”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise yapılan çalışmalarla Bursa’nın kendisini bulduğunu söyledi. Dündar, belediyelerin çalışmalarıyla kentin değerlerinin ortaya çıkarıldığını vurgulayarak, “Hızlı ve plansız gelişmeden dolayı Bursa, bu hali aldı. Tarihi Bursa, tarihi değerleriyle ayağa kalkacak. Osmanlı döneminin ilk mimari eserleriyle Cumhuriyet dönemine kadar ne varsa bugün bir bir ortaya çıkıyor. Dün sur üzerinde açılış yaptık. Önümüzdeki hafta Sümbüllübahçe konağının ve Bakırcılar çarşısının açılışını yapacağız. Esnafımızı güçlü hale getirecek önemli projeler olarak ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.
Dündar, Osmangazi İlçesi’nde yapılan çalışmaları anlatarak, “Hanlar Bölgesi Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle kente değer katıyor. Burada kendi kültürümüze yakışır esnaflık, ahilik yeniden canlansın istiyoruz” dedi.

Esnaftan tam destek
Cumhuriyet Caddesi Esnaf ve İşadamları Derneği Başkanı Erkan Öncel, Cumhuriyet Caddesi’ne canlılık kazandırmak adına çalışmalar yapan Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Öncel, çarşının geleneksel alışveriş imkanı da sağladığına işaret ederek, meydan projesinin hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Hayaller gerçek oluyor
Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi Duban da 1955 senesinden beri çarşıda esnaflık yaptığını söyleyerek, “7 yaşından beri bu çarşıdayım. Hayallerimizde düşünmediğimiz güzellikleri görüyoruz. Esnafın sıkıntısı bölgenin cazibe merkezi olmayışıydı. Bundan sonra buranın da cazibe merkezi oluşu bizi gururlandırıyor ve şereflendiriyor. Bu projeye eli değen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Kayıhan Çarşısı Dernek Başkanı Rıdvan Çiçek de bölgede yapılacak çalışmalarla bölgenin ileride önemli kazançlar sağlayacağını söyledi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri, iş makinesinin yanına geçerek, yeni bir kent meydanına dönüşecek bölgede, 4 bin metrekarelik alana sahip olan eski Tekel binasının yıkım çalışmalarını başlattı.
AK Parti milletvekilleri Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Canan Candemir Çelik ve Hayrettin Çakmak ile milletvekili adayları İsmet Su, Kemal Şerbetçioğlu, Bedrettin Yıldırım ve Cafer Yıldız da törene katılan konuklar arasındaydı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 15.05.2011 | Okunma sayısı:7486

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu