Haberler

KAYIHAN HAMAMI’NDA RESTORASYON BAŞLIYOR

Font Boyutu

11 Haziran 2010

BASIN BÜLTENİ

KAYIHAN HAMAMI’NDA RESTORASYON BAŞLIYOR
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KİRALAMA YOLUYLA MÜLK SAHİPLERİNDEN DEVRALINAN KAYIHAN HAMAMI DA RESTORASYON ÇALIŞMALARININ ARDINDAN KENT ZİYNETLERİ ARASINDAKİ YERİNE ALACAK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmalarına Kayhan bölgesindeki tarihi Kayıhan Hamamı’nı da ekledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralama yoluyla Mart ayında mülk sahiplerinden alınan tarihi hamamda restorasyon çalışmalarına 15 Haziran Salı günü başlanacak.

Bölgeye değer katacak
Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi eserlere yönelik çalışmalarının yeni halkalarından biri de Kayıhan Hamamı oldu. Mülkiyeti kime ait olursa kent ziynetlerini Bursa’ya kazandırmak için bugüne kadar satın alma, tahsis ve kullanım hakkı gibi farklı metotlara başvuran Büyükşehir Belediyesi, Kayıhan Hamamı’nın restore edilmesi için de kiralama yolunu seçti. Mülk sahiplerinden Akın Özhamarat ile tarihi hamamda Mart ayında protokol imzalayan Başkan Altepe, restorasyon karşılığında tarihi yapıyı 10 yıl boyunca kiralamıştı. Bölgenin sembolü konumunda olan ancak son yüzyıl boyunca amacı dışında kullanılan tarihi hamamda restorasyon çalışmalarına 15 Haziran Salı günü başlanacak.

Kayıhan’ın çehresi değişecek
Bursa’nın kalbinin Kayıhan ile Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde attığını hatırlatan Başkan Altepe, Kamberler Parkı ile dönüşümün yaşanmaya başladığı Kayhan’ın yeni projelerle farklı bir görünüme bürüneceğini söyledi. Tekel binasının kaldırılmasıyla önemli bir alan kazanılacağını kaydeden Başkan Altepe, “Kayhan sokaklarında da düzenlemeleri başlatacağız. Bölgedeki anıtsal niteliği bulunan yapılarla ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Kayıhan Hamamı’nın restorasyonunu da 1 yıl içinde bitirip, bölgenin çehresini tamamen değiştirmek istiyoruz” dedi.

Kayıhan Hamamı’nın tarihi
Kayıhan Hamamı, Sultan 2. Murad’ın tahta çıkışıyla Baş Vezirlik makamına getirilen Vezir Koca Mehmet Nizamüddin Paşa tarafından 15. Yüzyılın ikinci yarısında yaptırıldı. Yaklaşık bin 500 metrekare alana sahip hamam, 1727, 1763 ve 1870 yıllarında geçirdiği yangınlarda büyük hasar gördü. Özel mülkiyette olan ve son 100 yılını gerçek işlevinin dışındaki alanlara hizmet vererek geçiren tarihi yapı, bir dönem kereste atölyesi olarak kullanıldığı için ‘Keresteciler Hamamı’ olarak da anıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 11.06.2010 | Okunma sayısı:9863

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu