Haberler

KAYHAN MEYDANI İÇİN TARİHİ ADIM

Font Boyutu

 12 EKİM 2010

BASIN BÜLTENİ

KAYHAN MEYDANI İÇİN TARİHİ ADIM
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARİHİ KAYHAN BÖLGESİNE YENİ BİR MEYDAN KAZANDIRMAK İÇİN TEKEL BİNASINI KALDIRMA YÖNÜNDEKİ ÇALIŞMALARINDA ÖNEMLİ BİR AŞAMA DAHA KAT EDİLDİ.
- MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK, DEVLET BAKANI FARUK ÇELİK’İN DE GİRİŞİMLERİYLE ADALET BAKANLIĞI’NA TAHSİSLİ TEKEL BİNASININ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DEVRİNE İLİŞKİN GEREKLİ TALİMATLARI VERDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Kayhan bölgesini beton yığınıyla gölgeleyen tekel binasının kaldırılıp, buranın meydana dönüştürülmesi yönündeki projesinde bir engel daha Bakan Faruk Çelik’in girişimleriyle aşıldı. Bakan Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le yaptığı görüşme sonrasında, Adalet Bakanlığı’na tahsisli binanın Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine ilişkin gerekli talimatların verildiğini söyledi.

Tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması çalışmaları kapsamında onlarca tarihi han ve hamamı restore eden Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan da kentin tarihi siluetini gölgeleyen binaları kaldırmak için yoğun çaba harcıyor. Özellikle Kayhan bölgesinin siluetini tamamen kapatan eski Tekel binasının kaldırılarak, buranın meydan olarak bölgeye kazandırılması için büyük mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi’ne Ankara’dan müjdeli haber geldi. Konunun Ankara’daki takipçisi olan ve bürokratik engellerin aşılması için gerekli temaslarda bulunan Devlet Bakanı Faruk Çelik, konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile biraya geldi. Tekel binasının kaldırılması halinde Bursa’nın çehresini değiştirecek bir meydan projesinin hayata geçirileceğine vurgu yapan Bakan Faruk Çelik, bunun için de binanın Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerektiğini kaydetti. Bursa adına olumlu geçen görüşmenin ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanlığı’na tahsisli binanın Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine ilişkin gerekli talimatları verdi.

“Kararlılığımız sonuç verdi”
Bursa’nın ‘tarih başkenti’ kimliğini ortaya çıkarmak için yoğun çaba harcarken, tarihi eserlerle dolu cadde ve sokakların daha sağlıklı hale getirilmesi için de çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tekel binasının kaldırılması yönündeki kararlı tutumlarının sonuç verdiğini söyleyerek, bu konuda kendilerine destek olan Bakan Çelik’e teşekkür etti. Tekel binasının tarihi Kayhan bölgesinin tüm güzelliklerini gölgelediğini ifade eden Başkan Altepe, “Uzun süredir bu binanın kaldırılıp, meydana dönüştürülmesi gerektiğini söylüyorduk. Bu konudaki projelerimizi de hazırladık. Ancak çalışmalara başlamak için binanın bize tahsisi gerekiyordu. Bu konuda Devlet Bakanımız Faruk Çelik’ten de önemli destek aldık. Ankara’da yapılan yoğun görüşme trafiği sonunda binanın bize tahsisiyle ilgili gerekli talimatlar verildi. Adalet Bakanlığı’na tahsisli bina Milli Emlak’a oradan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Artık bu büyük projede en büyük engel aşılmış oldu. Bürokratik engeller tamamlandığında binanın yıkımıyla ilgili çalışmalara başlayacağız ve bölgenin tarihi siluetini ortaya çıkaracak meydan projemizin startını vereceğiz” diye konuştu. Bölgede Kayıhan Hamamı ile Eskişehir Hanı’nın da restorasyonunun devam ettiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Çarşı bölgesindeki düzenlemeler, tarihi yerlerin restorasyonu ve altı otopark olacak meydan projesi ile Bursa’ya yeni bir cazibe merkezi kazandıracağız” dedi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

Tarih: 12.10.2010 | Okunma sayısı:9484

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu