Haberler

KARAGÖZ´DEN “OSMANLI’DA SOSYAL HAYAT”

Font Boyutu

 6 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

KARAGÖZ´DEN “OSMANLI’DA SOSYAL HAYAT”
- ‘50. ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’NDE ‘OSMANLI’DA SOSYAL HAYAT’ KONULU GÖSTERİLERİNİ SAHNELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARAGÖZ HALK DANSLARI TOPLULUĞU, BURSALILARA EĞLENCELİ SAATLER YAŞATTI.
- TÜRKİYE’NİN FARKLI YÖRELERİNE DAİR EN ÖZEL HALK OYUNLARININ SAHNELENDİĞİ PROGRAM, ‘50. ULUSLARARASI BURSA FESTİVALİ’NE DAMGASINI VURDU.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Halk Dansları Topluluğu, ‘Osmanlı’da Sosyal Hayat’ konulu gösterisiyle ‘50. Uluslararası Bursa Festivali’ne damgasını vurdu.

Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından gerçekleştirilen ‘50. Uluslararası Bursa Festivali’ kapsamında Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda muhteşem bir gösteriye imzasını atan Karagöz Halk Dansları Topluluğu, 330 dansçının performansını sergilediği gecede gönülleri fethetti.
Bursa’nın fethinden sonra, Osmanlı döneminde halkın sosyal yaşamı ve eğlencelerinden örnekler sunan topluluk; Tekirdağ, Aydın, Bursa, Üsküp, Mardin, Trabzon, Siirt, Denizli, Artvin ve Iğdır yörelerinin danslarını gözler önüne serdi. Kılıçkalkan, çiftetelli, potpuri ve Roman havalarının da sergilendiği programda, halk oyunlarına gönül veren dansçıların 8 aylık çalışmalarının ürünü olan program, vatandaşlar tarafından beğeniyle izlendi. Bursalıların dansçıları alkış yağmuruna tuttuğu gecede ‘1326 Bursa Kılıçkalkan Ekibi’, ‘Bursa Kılıçkalkan Folklor Turizm Derneği’ ve Ankara’dan gelen Hoy-Tur ekibi de konuk grup olarak sahneye çıktı.
Türkiye’nin dört bir köşesinden birbirinden özel kültürlerin aynı sahnede buluştuğu gösteri ile Bursa’dan ülkenin dört bir yanına birlik ve beraberlik mesajları gönderildi. Tarihten bugüne görkemli bir yolculuğa ev sahipliği yapan program, 7’den 77’ye herkese keyifli anlar yaşattı. Coşkulu görüntülerin beğeniyle izlendiği program, ’50. Uluslararası Bursa Festivali’ne bambaşka bir renk kattı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 06.07.2011 | Okunma sayısı:12401

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu