Haberler

'KARAGÖZ MÜZESİ'NE HAYRAN OLDULAR

Font Boyutu

 Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ’13. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nin konukları, Karagöz Müzesi’ni çok beğendi.

Türk kültürünün en güzel geleneksel öğelerinden olan gölge oyunları ve kukla sanatçıları, Bursa ziyaretlerinde Çekirge Caddesi üzerindeki ‘Karagöz Müzesi’ni gezdi. UNESCO tarafından ‘Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Mirası’ olarak kabul edilen Karagöz sanatının merkezi özelliğini taşıyan kentte ‘Gölge Oyunu’nun en güzel detaylarının bulunduğu Karagöz Müzesi, konukları adeta büyüledi. Müze hakkında bilgiler alan sanatçılar, mekanda gölge oyunlarından örnekler de izledi. Bursa’yı çok beğendiklerini söyleyen sanatçılar, gölge oyunu kültürünün yaşatıldığı müzenin önemli bir merkez olduğunu dile getirdi.
Öte yandan Türkiye’den 14 grubun yer aldığı festivalde; Azerbaycan, Bulgaristan, İran, Kazakistan, Romanya ve Yunanistan olmak üzere 6 ülkenin kukla ve gölge oyunu sanatçıları da katıldı.
’13. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’ hakkında detaylı bilgiye www.golgeoyunlari.org sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tarih: 08.12.2009 | Okunma sayısı:7327

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir