Haberler

Kadınlara osteoporoz semineri

Font Boyutu

23 EKİM 2014

BASIN BÜLTENİ

Kadınlara osteoporoz semineri
- Hanımlar Lokali’nde seminerde, kadınlara ‘Osteoporoz ve Erken Teşhis’ konusunda bilgiler verildi.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Hanımlar Lokali ile Hayat Hastanesi işbirliğiyle gerçekleştirilen seminerde, kadınlara ‘Osteoporoz ve Erken Teşhis’ konusunda bilgiler verildi.

Yıldırım’daki Hanımlar Lokali’nde gerçekleştirilen seminerde, Uzman Dr. Hüseyin Çelen, kadınları osteoporozun riskleri ve alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirildi. Vücutta bulunan kemiklerin kütle kaybetmesine yol açan ve en yaygın görülen kemik hastalığı olarak adlandırılan osteoporozun 50 yaşın üzerinde her 8 kişide rastlanıldığını, 70 yaşın üzerinde her 3 kadında ve her 1 erkekte görüldüğünü belirten Çelen, hastalığın yaklaşık 8 milyon kişinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtti. Osteoporoz hastalığının temelinin çocukluk ve ergenlik dönemine dayandığını hatırlatan Uzm. Dr. Çelen, söz konusu hastalığın sağlıklı süt tüketimi, düzenli beslenme ve egzersizle önlenebileceğini vurgulayarak sütün kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyumun en önemli kaynağı olduğunu söyledi.

Nasıl beslenmeli?
Beslenme alışkanlıklarının hastalığın önlenmesinde en önemli faktör olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Çelen, osteoporozun ilacının kalsiyum olduğunu söyleyerek, “Kalsiyum, sadece kemik sağlığı için değil, diğer vücut fonksiyonları için de gerekli bir mineraldir. Vücudumuz kanda gerekli bir miktar kalsiyum bulundurmak zorundadır. Kaslarımızın kasılması kalp ritmi ve normal kan akışkanlığı için kalsiyuma ihtiyaç vardır. Kalsiyum yeşil sebzeler, kabuklu deniz ürünleri, sardalya balığı, soya fasulyesi, badem, pekmez, ekmekler ve kalsiyum ile zenginleştirilmiş meyve sularında bol miktarda bulunur” diye konuştu.
Ayrıca yaşamsal risk faktörlerinden de bahseden Çelen, sigara içenlerde ise kemik erimesinin daha hızlı seyredeceğini ve yediklerimize içtiklerimize özen gösterdiğimiz kadar zararlı alışkanlıklarımızdan da vazgeçmemiz gerektiğini vurguladı. Seminer sonunda, katılımcılara Hayat Hastanesi işbirliğiyle osteoporoz muayenesi ve testi hediye edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 23.10.2014 | Okunma sayısı:1306

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir