Haberler

Kadınlara enerji verimliliği semineri

Font Boyutu

 19 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

Kadınlara enerji verimliliği semineri
- Hanımlar Lokali’nde gerçekleştirilen seminerde katılımcılar enerji verimliliği konusunda bilgilendirildi.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım’a kazandırılan ‘Hanımlar Lokali’nde gerçekleştirilen seminerde katılımcılar ‘enerji verimliliği’ konusunda bilgilendirildi.

Hanımlar Lokali’nde periyodik olarak düzenlenen ve kadınların güncel yaşamda pratik bilgiler edinmelerine olanak tanıyan seminerlerden biri de ‘Enerjisi Verimliliği’ temasıyla gerçekleştirildi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği seminere, Elektrik Mühendisleri Odası Üyesi Elektrik Mühendisi Şevki Dükkancılar konuşmacı olarak katıldı. Dükkancılar, evlerde tüketilen enerjinin tasarruflu kullanılması konusunda çalışmalarını katılımcılarla paylaştı. Evlerde enerji tasarrufunun uygulanma yöntemlerini örnekleyen Dükkancılar, “Tasarruf, faydalı alışkanlıklar kültürüdür. Bu kültür aile, okul, iş, çevre ve kişi duyarlılığıyla gelişir” dedi.
Çocuk veya hasta bireylerin olmaması durumunda, evlerdeki oda sıcaklığının 21 derecede tutulmasıyla tasarruf edilebileceğini söyleyen Dükkancılar, “Oda sıcaklığı 20 ile 22 derece arasındaki sıcaklıklarda, kişi üzerine bir kazak veya hırka alarak oturabilir. Bu durum bile tasarrufa örnektir. Bu toplantıda yaşamdan kesitleri örnekliyoruz. Aydınlatmada tasarrufa da bakarsak, eski veya şeffaf lambaları hayatımızdan çıkarabiliriz. Çünkü bu lambalar çok verimsiz. Evde eski tip şeffaf ampuller yerine verimli kompakt floresan lambalar kullanılabilir. Bu sayede yüzde 60 – 80 oranında elektrik tasarrufu ve verimlilik sağlayabiliriz” diye konuştu.
Semineri ilgiyle dinleyen vatandaşlar da merak ettikleri konularda sorular sorarak bilgilerini tazeledi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 19.11.2014 | Okunma sayısı:1334

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir