Haberler

Kadınlara doğalgaz’da nasıl tasarruf edilebileceği anlatıldı

Font Boyutu

05 KASIM 2013

BASIN BÜLTENİ

Kadınlara doğalgaz’da nasıl tasarruf edilebileceği anlatıldı
- Bursa Kent Konseyi (BKK) Kadın Meclisi tarafından ‘güvenli doğalgaz ve tasarruf’ konulu panel düzenlendi.

BURSA – Bursa Kent Konseyi (BKK) Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Güvenli doğalgaz ve tasarruf’ konulu panelde, yakıt tüketiminin nasıl azaltılacağı ve emniyetli doğalgaz kullanımı konularında kadınlara bilgi verildi.

BKK ofislerinde Bursagaz Pazarlama ve Satış Yöneticisi Nihal Bütün’ün konuşmacı olduğu panele, BKK Başkan Yardımcısı M. Necati Şahin, BKK Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık ve kadınlar katıldı. Ev konusunda tüm yükü üstlenen kadınları her konuda bilgilendirme ve bilinçlendirme görevini üstlendiklerini söyleyen Kadriye Sarıbıyık, hem can güvenliği, hem de ev ekonomisi için yakıt kullanımının nasıl olması gerektiğini uzmanların katılımıyla kadınlara anlattıklarını belirtti. Kadınların burada öğrendiklerini evlerinde eşlerine anlatacağını ve kendilerinin uygulayabileceğini ifade eden Sarıbıyık, Bursagaz’a verdiği destekten ötürü teşekkür etti.
‘Güvenli doğalgaz ve tasarruf’ konulu programda doğalgazı ‘verimli, ekonomik ve konforlu’ olarak tanımlayan Bütün, bir yıllık doğalgaz kullanımıyla 1. 827 TL’lik tasarruf elde edilebildiğini anlattı. Bu tasarruf sayesinde 10 adet çeyrek altın veya 4 depo benzin alınabileceğini, 3 ay boyunca mutfak masrafının, 3 ay boyunca ev kirasının, 2 çocuğun bir yıllık kırtasiye ve servis maliyetinin karşılanabileceğini belirten Bütün, “İnsana ekonomik ve konfor açısından avantaj sağlayan doğalgazda yakıt tüketimini de azaltabiliriz. Isı yalıtımı yapıldığı takdirde yüzde 80 tasarruf, çatı izolasyonu yapıldığında yüzde 20 tasarruf elde edilebilir. Dış duvar ve pencere, kapı izolasyonuyla doğalgaz giderlerinizde yüzde 15’lik bir azalma sağlanabilir. Oda termostatı da sadece bulunduğu odaya göre kombiye ‘dur’ ya da ‘çalış’ komutu verir. Tüm radyatörlerin ayarlanan sıcaklıklara ulaşması halinde kombi üzerindeki sensör ‘ben artık her odayı istenen sıcaklığa getirdim’ mantığıyla kendisini kapatır” dedi.
Güneş alan pencerelerin temiz tutulmasıyla Güneş’in pasif ısıtmasından yararlanılabileceğini dile getiren Bütün, soğuk havalarda kısa sürede tüm pencerelerin aynı anda açılarak evin havalandırılmasını tavsiye etti. Radyatörlerin önlerini kapamayarak yüzde 10 tasarruf sağlanabileceğini ifade eden Bütün, radyatörlerin arkalarını alüminyum folyo kaplı levhalarla muhafaza edilmesini önerdi. Gece ve gündüz ısıtılan evin havasının kurumasını engellemek için radyatör üzerinde su dolu kaplar bulundurulmasını isteyen Bütün, buharlaşma azalacağından vücudun daha az ısı kaybedeceğini aktardı. Emniyetli doğal kullanımı hakkında da bilgi veren Bütün, “Kapalı alanlarda bulunan bacalı cihazların yanında mutlaka gaz alarm cihazı bulunmalı. Tesisata gaz verildikten sonra bacalı cihazların bulunduğu ve oturma odası amacıyla kullanılan odaların kullanım amacını değiştirerek çocuk veya ebeveyn yatak odası olarak kullanmayın. Pencerelere veya duvarlara monte edilen menfezleri iptal etmeyin veya kapatmayın. Mutlaka bacaların bakımını itfaiye teşkilatının yetki vermiş olduğu baca temizleme firmalarına yılda bir kez yaptırın” diye konuştu.
Bursagaz’ın başlattığı ‘Ofissiz hizmet’i de anlatan Bütün, ofislere gelmeden 444 11 33 nolu çağrı merkezlerinden ve www.bursagaz.com’dan tüm işlemlerin yapılabildiğini söyledi.
Panelin sonunda verdiği bilgilerden ötürü BKK Başkan Yardımcısı M. Necati Şahin ve BKK Kadın Meclisi Başkanı Kadriye Sarıbıyık tarafından Nihal Bütün’e plaket takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 05.11.2013 | Okunma sayısı:2047

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir