Haberler

KADINLARA BESLENME TÜYOLARI

Font Boyutu

 25 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

KADINLARA BESLENME TÜYOLARI
- DİYETİSYEN MERVE ŞANLI, HANIMLAR LOKALİ’NDE KADINLARA BESLENME KONUSUNDA BİLGİLER VERDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yıldırım’a kazandırılan Hanımlar Lokali, sağlık seminerleriyle kadınları bilgilendirmeye devam ediyor.

Hayat Hastanesi’nde görev yapan Diyetisyen Merve Şanlı, Hanımlar Lokali’nde bir araya gelen kadınlara beslenme konusunda bilgiler verdi. ‘Her Yönüyle Şişmanlık’ adlı bir sunum yapan Şanlı, şişmanlığın çeşitli ölçütleri olduğunu belirtti.
Obezitenin ilk sebebinin fiziksel aktivitenin yetersizliği olduğu söyleyen Şanlı, metabolik sorunların da şişmanlığa yol açtığını belirterek, “İlaç kullanmak, sık hamile kalmak, ailede obezite olması gibi etkenler şişmanlığa sebep olan nedenlerdir. Fazla kilolarla birlikte birçok hastalık da kişide kendisini gösterebilir. Şişmanlıkla mücadele edersen tüm hastalıklarla mücadele etmiş olursun. Amaç sadece kilo vermek olmamalı, sağlığı koruyarak kilo verilmesi hedeflenmelidir. Diyet yapmak bazen aylarca hatta yıllarca sürebilir, bu yüzden de kesin bir kararla diyete başlanmalıdır” diye konuştu.
Diyet sürecinde yaşanabilen sorunlara da değinen Şanlı, “Su içmeden, meyve yemeden enerjik olmayı beklemeyin. Günde iki litre su içmeyi ve belli ölçüde meyve yemeyi öneriyoruz. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi meyvenin de fazlası zararlıdır. Özellikle kaloriferli evlerde ise bol su tüketmek gerekiyor” dedi.
Herkesin yaşam şekline ve beslenme alışkanlıklarına göre diyet programı belirlenmesi gerektiğini hatırlatan Şanlı, uzmana danışmadan diyet yapmanın yanlış olduğunu vurguladı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 25.01.2013 | Okunma sayısı:3025

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir