Haberler

Kadınlar haklarını öğrendi

Font Boyutu

 26 KASIM 2014

BASIN BÜLTENİ

KADINLAR HAKLARINI ÖĞRENDİ
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL HİZMETLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ EŞİTLİK BİRİMİ VE BURSA BAROSU KADIN HUKUKU KOMİSYONU TARAFINDAN DÜZENLENEN “KADININ İNSAN HAKLARI” KONULU PANELDE, KADINLARA SAHİP OLDUKLARI HAKLAR ANLATILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Eşitlik Birimi ve Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu tarafından düzenlenen “Kadının İnsan Hakları” konulu panelde, kadınlara sahip oldukları haklar anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Hanımlar Lokali’nde panele Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, Bursa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz ile çok sayıda davetli katıldı. “Şiddete sıfır tolerans” ana temasıyla düzenlenen panelin açılışında konuşan Başkanvekili Şükrü Köse, kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Köse, “Kadına yönelik şiddet konusunda ilimizde yapılan tüm farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarına destek veriyor ve aynı zamanda kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla örnek işbirliği projeleri yürütüyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Avrupa’da yerelde kadın erkek fırsat eşitliği şartını imzalayan Türkiye´ de üçüncü belediye olduk” dedi.
Yine bayanlara yönelik yapılan önemli sosyal projelerden biri olan Hanımlar Lokali’nin Bursalı hanımlara çok güzel hizmetler verdiğini ifade eden Köse, lokalin yılda beş bin hanıma hizmet verdiğini kaydetti.
Kadınların sahip olduğu haklarla ilgili konuşma yapan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz da şiddet yasasından ve İstanbul Sözleşmesindeki haklardan bahsetti. Canbaz, “Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanun çerçevesinde şiddet gören ya da uğrama ihtimali olan kişiler korunma altına alınmıştır. Lütfen bu duruma sessiz kalmayarak ŞÖNİM’lere başvurun ya da ALO 183 Şiddet Hattını arayın” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nde görevli Uzman Sosyolog Dr. Pelin Feymi ise, Bursa´da şiddet mağduru kadınların başvuracağı yerler ve buralarda alacakları hizmetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Panel sonunda Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Avukatları sınıflara geçerek özel grup görüşmeleri gerçekleştirildi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 26.11.2014 | Okunma sayısı:1732

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir