Haberler

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ANLAMLI TEPKİ

Font Boyutu

 8 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ANLAMLI TEPKİ
- KADININ STATÜSÜ DERNEĞİ, BURSA KENT KONSEYİ’NİN DESTEĞİ İLE AÇTIĞI SERGİDE, KADININ MARUZ KALDIĞI ŞİDDETE GAZETE VE DERGİ KÜPÜRLERİ İLE DİKKAT ÇEKTİ.

BURSA – Kadının Statüsü Derneği, Bursa Kent Konseyi’nin desteğiyle açtığı sergide, kadınların toplumda gördüğü şiddete gazete ve dergi kupürleriyle dikkat çekti.

Bursa Valiliği, Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk Anneler Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KADER) ortağı olduğu ve Kadının Statüsü Derneği’nin koordinasyonunda yürütülen ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ projesi kapsamında "Gazetelerde Kadına Yönelik Şiddet Haberleri” konulu sergi açıldı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Zeki Müren Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen açılışa, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Enes Battal Keskin, Kadının Statüsü Derneği Başkanı Avukat İlknur Kutucu ve çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Kadının Statüsü Derneği Başkanı Avukat İlknur Kutucu, dernek olarak ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ adlı proje hazırladıklarını ifade etti. Hazırladıkları projeyi ‘Avrupa Birliği Yerel Düzeyde Sivil Katılımın Güçlendirilmesi’ programına gönderdiklerini söyleyen Başkan Kutucu, kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için toplumun dikkatini çekmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye ve doğu ülkelerinin değil tüm dünyanın başında büyük bir problem olduğunu söyleyen Kutucu, şiddete maruz kalan kadınları bilinçlendireceklerini, izlenebilecek yolları anlatacaklarını vurguladı. Kutucu, “Avrupa Birliği konuyu devamlı gündemde tutmak ve konuya dikkat çekmek için kadına yönelik şiddet konusuyla ilgili hibe çağrıları açıyor. Bu program çerçevesinde hazırladığımız projenin bir faaliyeti de şu an açılışını gerçekleştirdiğimiz sergidir. Sergimiz bizleri üzen, içimizi karartan kadına yönelik şiddet haberleri ile doludur. Bizler konuya dikkat çekmek ve o siyah haberlerden kurtulmak için elimizden gelen çalışmayı yapmak zorundayız. Toplumda konuya dikkat çekmek için Bursa’da faaliyet gösteren kadın STK’lar ile birlikte projeye yön veriyoruz. Serginin açılışında bizlere destek olan proje ortağımız Bursa Kent Konseyi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala ise, Bursa Kent Konseyi’nin geçmişten gelen güçlü temelin üzerine kurulan yapısıyla Türkiye’nin en güçlü kent konseyi haline geldiğini söyledi. 2 yıl içerisinde 2 bin adet etkinlik gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Pala, Bursa’nın önemli bir markası haline geldiklerini belirtti. Pala, “Bursa Kent Konseyi yasalarda ve yönetmeliklerden aldığı güçle topluma hizmet yolunda koşturuyor. Bursa Kent Konseyi bünyesinde seçimle iş başına gelen meclislerimiz ve çalışma gruplarımız var. 6 ayrı ofisimizden bir tanesi ise ‘Sivil Toplum ve Projeler Ofisi’dir. Sivil Toplum ve Projeler Ofisi kendi ihtisas alanları içerisinde yer alan konuları ve projeleri özenle takip ediyor. Derneklerimize ve STK’lara proje yazmada ve bunların takibinde danışmanlık yapıyor. Kent konseyinin yapısı içerisinde sivil toplumun gelişmesi ve geliştirilmesi yer alıyor. Bursa Kent Konseyi olarak STK’lara faaliyetlerinde destek oluyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarını kullanan Bursa Kent Konseyi, bu imkanları toplumsal kuruluşların emrine sunuyor” diye konuştu.

Kadına yönelik şiddetin ülkemizin önemli bir sorunu olduğunu vurgulayan Başkan Pala, medyanın gelişmesi, nüfusun artması ve insanların yaşadığı problemlerin çoğalması neticesinde bireyler arasındaki ilişkilerde ciddi problemlerin yaşandığını kaydetti. Pala, “Kadının Statüsü Derneği önderliğinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele projesi kapsamında açılan sergi kadına şiddete yönelik öğeleri içeriyor. Bizlerin inanç sistemlerinde kültür değerlerinde çok güzellikler var. Her nedense bir kısım insanlar kavga ve sertlik istiyorsa bunlara yönelik eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yapmak gerekiyor. Bugünkü sergisinin açılışında emeği geçen Kadının Statüsü Derneği’ne çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kadınların gördüğü şiddetleri anlatan gazete kupürlerinin yer aldığı sergi, izlenime açıldı. Sergi 10 Temmuz Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 08.07.2011 | Okunma sayısı:4775

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu