Haberler

Kadın Dostu Kent Bursa’ya BM’den teşekkür

Font Boyutu

 01 MART 2014

BASIN BÜLTENİ

KADIN DOSTU KENT BURSA’YA BM’DEN TEŞEKKÜR
- BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KADIN DOSTU KENTLER ULUSAL KOORDİNATÖRLÜĞÜ, AVRUPA YEREL YAŞAMDA KADIN ERKEK EŞİTLİK ŞARTI İMZALAYAN TÜRKİYE’DE İLK BELEDİYELERDEN BİRİ OLMASI NEDENİYLE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ TEŞEKKÜR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRDİ.

BURSA – Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ulusal Koordinatörlüğü, Avrupa Yerel yaşamda Kadın Erkek Eşitlik Şartı İmzalayan Türkiye’de ilk belediyelerden biri olması nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni teşekkür belgesi ile ödüllendirdi.

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ulusal Koordinatörü Ege Tekinbaş ve BM Kadın Dostu Kentler Yerel Koordinatörü Burcu Üzümcüler, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç’ü ziyaret etti. Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Dostu Kentler Ağı hakkında bilgi Ulusal Koordinatörü Ege Tekinbaş, Kadın Dostu Kentin; kentin sunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi fırsatlardan kente yaşayan herkesin eşit bir biçimde yararlanabileceği kent anlamına geldiğini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Avrupa Yerel yaşamda Kadın Erkek Eşitlik Şartı İmzalayan Türkiye’de ilk belediyelerden biri olmasının çok sevindirici olduğunu dile getiren Tekinbaş, Bursa’da kadın dostu kent olma yolunda önemli çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kadınları ön plana alan hizmetleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkanvekili Atilla Ödünç de bugüne kadar yaklaşık 100 bin mezun veren Meslek ve Sanat Eğitimi Kurslarına (BURMEK) katılan kursiyerin büyük bir bölümünü kadınların oluşturduğunu hatırlattı. Bu sayede düne kadar evlerinden çıkmayan kadınların artık kalifiye birer eleman olarak işgücüne katıldığını hatırlatan Ödünç, yine sadece kadınlara özel olarak uygulanan ve mahalle mahalle gezen mobil eğitim projesi ile çok sayıda bayanın bilgisayar kullanmayı öğrendiğini kaydetti. Ödünç, “Büyükşehir Belediyesi, kadınlar başta olmak üzere toplumun desavantajlı kesimlerine yönelik olarak uyguladığı pozitif ayrımcılığın bundan sonra da devam edeceğinin altını çizdi.
Konuşmaların ardından Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Ulusal Koordinatörü Ege Tekinbaş, Kadın Dostu Kent yolunda yapılan çalışmalar nedeniyle Atilla Ödünç’e teşekkür belgesi verdi.
Başkanvekili Atilla Ödünç ile BM Kadın Dostu Kentler Yerel Koordinatörü Burcu Üzümcüler de belgeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye takdim etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 01.03.2014 | Okunma sayısı:3596

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir