Haberler

KAÇAK YAPIYA GEÇİT YOK

Font Boyutu

 Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen, BESOB’un Kestel ilçesi sınırlarına yapacağı Büyük Sanayi Sitesi ile ilgili plan, alanın 10 hektar düşürülmesinin ardından meclisten geçti. Bölgede sanayi sitesiyle birlikte kaçak yapılaşmanın artabileceği yönündeki tartışmalara ise Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıklık getirdi. Başkan Altepe, bölgede tek bir kaçak yapıya izin vermeyeceklerini belirtti.

“Kaçak konusunda otoriteyiz“
Heykel’deki tarihi binada yapılan yılın son meclis toplantısında, kamuoyunda uzun süredir tartışmalara neden olan Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (BESOB) Kestel ilçesi Gözede Köyü yakınlarına yapacağı Büyük Sanayi Sitesi ile ilgili plan değişikliği ele alındı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan 1/ 100 binlik Çevre Düzeni Plan Değişikliği’nde mevcut alan 10 hektar azaltılırken, rapor oy çokluğuyla meclisten geçti. Bölgeye yapılacak sanayi sitesiyle birlikte kaçak yapılaşmanın da artacağı iddialarına yanıt veren Başkan Altepe, “Sanayi bölgesinin sınırları belirlendi. Bölge yolun güney tarafına geçmeyecek. Kaçak yapı konusunda da kararlıyız. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz ve Valilik bir otorite konumunda. Sadece o bölgede değil nerede olursa olsun kaçak yapılara hiçbir altyapı hizmeti götürülmeyecek. Kaçak binayla ilgili sıkıntı yaşanmaması bizim elimizde. Kesinlikle kaçak bir tek bina bile yapılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Otopark alanları genişliyor
Mecliste, Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden olan BURBAK A.Ş.’ye tahsis edilecek yeni alanlar da belirlendi. Bursaray Emek hattının son durağı olarak belirlenen Renault Fabrikası önündeki alan otopark alanı olarak tahsis edilirken, bu sayede Mudanya’dan gelen vatandaşlar, araçlarını bu bölgeye park edip, Bursaray’la kent merkezine kolaylıkla ulaşabilecekler. Bu uygulama ile kent merkezindeki trafik yükü de azalmış olacak. Bunun yanında şehir merkezinde uygulanan cadde otoparklarına Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Ulu Cadde ve İzmir Yolu Bankalar Caddesi de eklendi. Yeni belirlenen otopark alanlarının BURBAK A.Ş’ye aylık 2 bin lira bedelle 5 yıllığına tahsis edilmesi de oy birliğiyle kabul edildi.

Öte yandan Atatürk Stadyumu’nun yenilenmesi ile ilgili plan değişiklikleri de mecliste kabul edildi. Statla ilgili statik projenin Almanya’da Berlin Olimpiyat Stadını yapan firma tarafından yapıldığı hatırlatan Başkan Altepe, yeni yapılacak stadın 30 metre kuzeye kaymasıyla, geniş bir alan kazanılacağını, buranın da iyi bir aktivite merkezine dönüşeceğini kaydetti.

Tarih: 28.12.2009 | Okunma sayısı:6006

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir