Haberler

KAÇAK YAPILAŞMAYLA SİSTEMLİ MÜCADELE BAŞLIYOR

Font Boyutu

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından Almira Hotel havuzbaşında düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın köklü kültürünü geleceğe taşıyarak, ecdadımıza layık olmamız gerektiğini söyledi. Bursa’nın nitelikli ve bol güzelliğe sahip bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Biz büyük bir milletin torunlarıyız. Bursa, en hızlı gelişen şehirlerden biri. Son 50 yılda 17 kat büyüyen Bursa’nın merkez, bugün 2 milyona çıktı. Bu durum Bursa’nın ne kadar özellikli olduğunun bir göstergesi” dedi. Bugün Bursa’daki belediyelerin kadrolarının çoğunluğunun mühendislerden oluştuğunu anlatan Altepe, mühendislerin şehrin geleceğini şekillendiren kişiler olduğuna değindi. Başkan Altepe, “Bursa’nın çok birikmiş, ötelenmiş, sona bırakılmış sorunları var. Ulaşım Bursa’nın en önemli sorunlarından ve Bursa’da trafiğe çıkan 500 bin araç ulaşımı zorlaştırıyor. Bundan sonra bütçeler raylı sistemlere akacak. Bütçenin yaklaşık 2/3’si buna gidiyor.” diye konuştu. Bursa’nın sorunlarının elbirliğiyle çözüleceğini dile getiren ve “Bursa’yı geleceğe taşıyacak projelere katkımız sürecek” diyen Başkan Altepe, otomotivde de Bursa’nın önemli bir altyapıya sahip olduğunu belirterek, “Kendi raylarımızı kendimiz döşeyelim, kendi vagonumuzu kendimiz üretelim istiyoruz. Bursa’nın vagonları dünyayı dolaşsın istiyoruz” dedi.

 

“Bursa’nın bir kuruşu heba olmasın”

Bursa’daki daha önce ilçe belediyelerinin sorumluluğunda olan kaçak yapılaşma konusuna bundan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin de el atacağının altını çizen Başkan Altepe, “Kaçak yapılaşmayı valilik ve meslek odalarıyla birlikte oluşturacağımız sistemle çözeceğiz” dedi. Bursa’da katılımcı ve şeffaf bir yönetim anlayışının var olduğunu örneklerle açıklayan Başkan Altepe, “Bursa’nın bir kuruşu heba olmasın. Kentimizin tüm dinamikleriyle birlikte yapacağımız çalışmalarla bu dönem dolu dolu geçecek. Biz samimiyiz ve bu samimiyetimiz sonuna kadar devam edecek. Bizler yol almaya mecburuz. Her türlü zorluğun altından kalkacağız” şeklinde konuştu.

 

“Açılım ve güven istiyoruz”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, İMO’nun gücünü üyelerinin birlikteliğinden aldığını belirtti. Şahin, “İMO’nun 2614 üyesi var, bunlardan 250’si gönüllülükle çalışmalarını sürdürüyor. İMO yerel yönetimlerle kentleşme ve kentlileşme konusunda hem işbirliğini hem de muhalefet görevini yerine getiriyor” dedi. Bursa’nın en büyük sorunlarından olan kaçak ve çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesini isteyen Şahin, “Bursa, her yönden ele alınmalı. Özel kentsel dönüşüm yasaları çıkarılmalı. Bursa’nın sorunlarını el birliğiyle çözebiliriz” dedi. Ulaşım konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden önemli sinyaller aldıklarını anlatan Şahin, Bursa’nın ana ulaşım sisteminin hafif raylı sistem olduğunu ve buna göre planlama yapılmasını ve Bursa’nın demiryolu ile barışması gerektiğini söyledi. Şahin, “Şeffaf olarak akademik odalarla daha somut işbirliği yapılmalıdır. Açılım ve güven istiyoruz. Biz belediyelerin gönüllü ve ücretsiz danışmanlarıyız. Bursa Kent Konseyi Başkanlığı’na kendisi de bir İnşaat Mühendisi olan Semih Pala’nın seçilmesinin Bursa için şans olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

“Bursa’nın acil eylem planına ihtiyacı var”

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ise konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin geçmiş dönemde güzel çalışmalar yaptığını ifade ederek, büyükşehir belediye başkanlığında Bursa’nın demiryolu, ipekböcekçiliği, kestaneciliği ve meyveciliği ile de anılması için çalışmalar yapmasını istedi. Demirel, “Şehirler, insanlarıyla geçmişleriyle ve kültürleriyle yaşar. Bursa’nın önemli değerlerinin korunması noktasında acil eylem planına ihtiyaç var” dedi.

İftarda, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi üyelerinden kurulan Türk Sanat Müziği korosu da ilahiler seslendirdi. Yemeğe, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Taha Aydın ile Bursa’nın yanı sıra çevre illerden çok sayıda inşaat mühendisi katıldı.

Tarih: 05.09.2009 | Okunma sayısı:4154

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir