Haberler

İzzet Keribar en özel karelerini BursaFotoFest’te paylaştı

Font Boyutu

08 ARALIK 2014

BASIN BÜLTENİ

İZZET KERİBAR EN ÖZEL KARELERİNİ BURSAFOTOFEST’TE PAYLAŞTI
- TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ FOTOĞRAF SANATÇILARINDAN İZZET KERİBAR, ÇEKTİĞİ EN ÖZEL FOTOĞRAF KARELERİNİ VE HİKAYELERİNİ 4. ULUSLARARASI BURSA FOTOĞRAF FESTİVALİ’NDE (BURSAFOTOFEST) SANATSEVERLERLE PAYLAŞTI.

BURSA – Türkiye’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar, 4. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’nde (BursaFotoFest) fotoğrafa olan tutkusunun nasıl başladığını, askerlik için gittiği Güney Kore’deki hatırlarını ve çektiğini en özel fotoğrafları sanatseverlerle paylaştı.

Türkiye’nin en önemli fotoğraf festivallerinden biri olan BursaFotoFest, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarını ağırlıyor. Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlenen festival, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) sürüyor. Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’ndaki festivalin ikinci sanatçı söyleşisinde Türkiye’nin en önemli fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar, Bursa’da toplanan fotoğraf sanatını sevenlerle buluştu.
Fotoğrafın en sevdiği tarafının paylaşmak olduğunu anlatan İzzet Keribar, 60 senedir fotoğraf çektiğini, 1997 senesinden itibaren sadece fotoğrafla uğraşmaya başladığını söyledi. Fotoğrafları paylaştığını, fotoğraf üzerine dersler verdiğini ifade eden Keribar, milyona yakın fotoğraf arşivi bulunduğunu, isteyen ajanslara gönderdiklerini anlattı. Ekibiyle beraber her hafta farklı yerlere gittiklerini ve ağırlıklı olarak mimari fotoğraf çektiklerini söyleyen Keribar, “Ben her şeyi çekiyorum derseniz gülerler. Bizlerde mektepli olduğumuz için her şeyi çektik. Fotoğraflarımızı Türkiye’nin tanıtımı için yurtdışına gönderiyoruz. 2002 yılında tesadüf eseri olarak dijital fotoğraf makinesi kullanmaya başladık. Bugün çekilen her dijital fotoğrafın photoshoptan geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Artık fotoğraf çekmek kolaylaştı. Telefonlarla bile ışığını kendi ayarlamasıyla rahatça çekiliyor. Makine her şeyi hallediyor. Bugün rekabette arttı. Farkınızı ortaya koymanız gerekiyor. Bugün fotoğrafta kusursuz olması en başta aranan kriter değil. Fotoğrafın iyi olması için öncelikle etkili olmalı” dedi.
Fotoğrafa abisinin sayesinde çok erken yaşta başladığını aktaran Keribar, Kore Savaşı’nda 3 sene sonra Güney Kore gittiğini ve savaşın izlerini fotoğrafladığını ifade etti. Keribar, fotoğraflarının hikayelerini sunum eşliğinde anlattı.
Söyleşinin ardından Erkan Temur’un ‘Şantiye’, Gürkan Yaman’ın ‘SADE-CE’, Murat Yılmaz’ın 2700 Fahrenheit’, Nadire Günday ve Ayşegül Çetinkalp’in ‘Tut renklerin elinden’, Seçkin Yenici’nin ‘Beyaz altına’ ve Şevket Şahinbaş’ın ‘Reklam panosu’ adlı fotoğraf gösterileriyle devam etti.

FotoFest’de Yarın – 09 Aralık Salı
Merinos AKKM Kongre Kafe
10.30 Portfolyo Değerlendirme
Abdurrahman Antakyalı (Türkiye)
Nicos Pilos (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)
Sabit Kalfagil (Türkiye)
Timurtaş Onan (Türkiye)

Merinos AKKM Seminer Salonu
13.30 Seminer
Ahmet Polat (Fotoğrafik imgenin yeniden değerlendirilmesi)
14.30 Seminer
Haluk Çobanoğlu (Toplumsal kültür ve fotoğraf)
15.30 Seminer 
Öğr. Gör. Nizaket Tekin (Dar(alan) sanat ve port İzmir 3) 
16.30 Seminer
Yrd. Doç. Dr. Nafia Hanyaloğlu-Öğr. Gör. Handan Dayı (Fotoğrafta proje üretimi)

Merinos AKKM Fuar Alanı
14.00 Sergi Okuması
Alberto Modiano (Zaman ve mekan içinde Musevilik)

Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu
19.00 Sanatçı Söyleşisi
Sabit Kalfagil (Türkiye)
20.00 Gösteriler
BUFSAD gösterileri

FotoFest ve program detayları hakkında, http://www.bursaphotofest.org adresinden bilgi alabilirsiniz.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 

Tarih: 08.12.2014 | Okunma sayısı:1861

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir