Haberler

İznik’te gün batımı sergisi büyük ilgi gördü

Font Boyutu

 09 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

İZNİK’TE GÜN BATIMI SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
- TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARINI UNESCO DÜNYA MİRASI UNVANI İLE TAÇLANDIRAN VE BURSA’NIN GÜZELLİKLERİNİ EVRENSEL DEĞER HALİNE GETİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ROTAYI İZNİK’E ÇEVİRDİ.

BURSA - Tarihi ve kültürel miras çalışmalarını UNESCO Dünya Mirası unvanı ile taçlandıran ve Bursa’nın güzelliklerini evrensel değer haline getiren Büyükşehir Belediyesi, rotayı İznik’e çevirdi.

Doğu Roma ve Selçuklu imparatorluklarına başkentlik yapan, hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için büyük önem taşıyan İznik’in kısa zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalara hız verildi. Büyükşehir Belediyesi, göl içindeki batık bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi, antik tiyatro ve çini fırınları kazıları, Abdülvahap Tepesi, hanlar, hamamlar, medreseler ve surlar ile ilgili projeler üzerinde çalışırken, şimdi de İznik denildiğinde ilk akla gelen İznik Gölü’ndeki gün batımını ulusal ve uluslararası platforma taşımak adına etkinlikler düzenliyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı, İznik Fotoğraf Derneği ve Bursa Fotoğraf Sanatçıları Derneği ( BUFSAD ) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte İznik’in tarihe ışık tutan eserlerini tanımak ve fotoğrafçılık alanında verilen eğitimleri teoriğe dökmek amacıyla kültürel gezi gerçekleştirildi. İznik Fotoğraf Derneği Başkanı Metin Emre’nin rehberliğinde başlayan turda ilk durak İznik Ayasofya Orhan Camii’ydi. BUFSAD yönetim kurulu üyesi Alper Keskin ve fotoğraf sanatçısı Abit Külebi tarafından yapılan anlatılarda tarihi mekanlarda fotoğrafçılık alanında uygulanabilecek teknikler hakkında bilgi alan fotoğraf sanatçıları İznik 1. Murat Kültür Merkezi, Geleneksel İznik Panayır Alanı, Nilüfer Hatun Çini Çarşısı, Yeşil Camii ve Lefke Kapı’yı fotoğraflayarak keyifli bir gün geçirdi.

Tamamlayan turun ardından İznik İzzet Peşte Su Sporları Merkezi’ne gelen fotoğraf sanatçıları Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ikramın ardından İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın teşrifleriyle İznik Fotoğraf Derneği ( İZFOD ) tarafından karelenmiş İznik’te Gün Batımı adlı serginin açılışına katıldılar. Serginin gezilmesinin ardından söz alan İznik Fotoğraf Derneği Başkanı Metin Emre İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve emek veren tüm fotoğraf sanatçılarına teşekkür etti. Sergi açılışı ardından katılımcılara teşekkür eden İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın fotoğraf sanatçıları ile birlikte sohbet ederek ilerleyen dönemde İznik’te fotoğrafçılık alanında yapılabilecek etkinlikleri değerlendirdiler.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 09.10.2017 | Okunma sayısı:1129

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir