Haberler

İznik sahil bandı küçük bir koruya dönüşecek

Font Boyutu

09 OCAK 2018

BASIN BÜLTENİ

İZNİK SAHİL BANDI KÜÇÜK BİR KORUYA DÖNÜŞECEK

-BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İZNİK’TE 3,5 KİLOMETRELİK KIYI BANDI BOYUNCA YAKLAŞIK 135 BİN METREKARE ALANDA YAPTIRILAN REKREASYON VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ PROJESİ KAPSAMINDA İLGİLİ KURUMLARIN ONAYIYLA 16 ADET KURU ÇAM AĞACI KESİLİRKEN, 350 ADET YETİŞMİŞ AĞACIN DİKİLECEĞİ SAHİL BANDI ADETA BİR KORUYA DÖNÜŞECEK.

-İZNİK ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ VE BURSA VALİLİĞİ TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KURULU, PROJEDE YÜRÜYÜŞ YOLLARI ÜZERİNDE KALAN KURU VE ZAYIF GELİŞİMLİ 40 AĞACIN KESİLMESİ, 140 AĞACIN KORUNMASI VE 26 AĞACIN DA TAŞINMASINA İZİN VERİRKEN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN KESİM YAPACAĞI AĞAÇ SAYISI 23’LE SINIRLI KALACAK.

-İZNİK’İN ÇEHRESİNİ TAMAMEN DEĞİŞTİRECEK OLAN SAHİL DÜZENLEME PROJESİNE BÜYÜK ÖNEM VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, YEŞİL ALAN DÜZENLEMESİ, BİTKİ DİKİMİ VE KENT MOBİLYALARINI KAPSAYAN PEYZAJ İŞLERİNE YAKLAŞIK 1.5 MİLYON TL HARCAYACAK VE PROJE ALANINA 350 ADET YETİŞMİŞ ADET AĞAÇ DİKECEK.

BURSA - Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İznik’te 3,5 kilometrelik kıyı bandı boyunca yaklaşık 135 bin metrekare alanda yaptırılan rekreasyon ve çevre düzenlemesi projesi kapsamında ilgili kurumların onayıyla 16 adet kuru çam ağacı kesilirken, 350 adet yetişmiş ağacın dikileceği sahil bandı adeta bir koruya dönüşecek. İznik Orman İşletme Şefliği ve Bursa Valiliği Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, projede yürüyüş yolları üzerinde kalan kuru ve zayıf gelişimli 40 ağacın kesilmesi, 140 ağacın korunması ve 26 ağacın da taşınmasına izin verirken, Büyükşehir Belediyesi’nin kesim yapacağı ağaç sayısı 23’le sınırlı kalacak. İznik’in çehresini tamamen değiştirecek olan sahil düzenleme projesine büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, yeşil alan düzenlemesi, bitki dikimi, kent mobilyalarını kapsayan peyzaj işlerine yaklaşık 1.5 milyon TL harcayacak ve proje alanına 350 adet yetişmiş adet ağaç dikecek.

Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan ve tüm bu medeniyetlerin izlerini günümüze kadar taşıyan İznik’teki tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, İznik Gölü Tarihi Kıyı Bandı Rekreasyon ve Çevre Düzenlemesi projesine de hız verdi. Karayolları şefliğinden Darka Sitesi’ne kadar 3,5 kilometrelik sahil bandı sil baştan yenileniyor. Proje kapsamında yaklaşık 135 bin metrekare alanda halkın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde spor, oyun ve dinlenme alanları, piknik, su sporları ve plaj etkinliklerinin gerçekleştirilmesine yönelik rekreasyon ve çevre düzenlemesi yapılıyor. Proje ile birlikte bölgeye 3 adet tuvalet, 1 mescit, 1 restoran, 1 çay bahçesi, 9 büfe, 1 idari bina, yaya yolu, bisiklet yolu, koşu yolu, taşıt yolu, lunapark, çocuk oyun alanları, seyir terasları ve peyzaj düzenlemeleri kazandırılacak. İznik, yaklaşık 20 milyon liraya mal olacak proje ile ayrıcalıklı bir sahile kavuşacak.

350 yeni ağaç dikilecek

Bu arada halen kaldırımda bulunan ancak uygulanacak projede yürüyüş yolu üzerinde kalan kuru ve zayıf gelişimli ağaçlarla ilgili olarak İznik Orman İşletme Şefliğine kesim talebinde bulunuldu. Konuyla ilgili Orman İşletme Şefliğinden uygun görüş alınırken, Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 29.12.2017 tarih ve 239 sayılı kararı ile kuru ve zayıf gelişimli 40 adet ağacın kesilmesi, 140 adet ağacın korunması ve 26 adet ağacın da taşınması için izin alındı. Bu izinler kapsamında 16 adet kuru çam ağacı kesilirken, yürüyüş yolu üzerinde 7 adet kuru çam ağacının daha kesimi yapılacak. Kesim izni alınmasına rağmen, zayıf gelişimli 17 adet ağacın kesiminden vazgeçilirken, projenin yeşil alan düzenlemesi, bitki dikimi ve kent mobilyalarını kapsayan peyzaj işlerine 1.5 milyon TL harcanacak. Çalışmalar kapsamında sadece 23 ağacın kesimi gerçekleştirilirken, alana toplamda 350 adet yetişmiş ağaç dikimi yapılacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

 

Tarih: 09.01.2018 | Okunma sayısı:3292

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir