Haberler

İTFAİYEDEN GERÇEK GİBİ TATBİKAT

Font Boyutu

30 Nisan 2010

BASIN BÜLTENİ

İTFAİYEDEN GERÇEK GİBİ TATBİKAT
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN DÜZENLENEN YANGIN ARAMA VE KURTARMA TATBİKATI NEFESLERİ KESTİ.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE TEŞKİLATI PERSONELİNİN GÖREV ALDIĞI TATBİKATTA ACİL DURUMLARDA NELER YAPILMASI GEREKTİĞİ UYGULAMALI OLARAK ANLATILDI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yangın tatbikatı gerçeğini aratmazken, tatbikatı izleyen vatandaşlar heyecanlı anlar yaşadı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından organize edilen 2010 yılı yangın arama ve kurtarma tatbikatı, vatandaşları itfaiye hizmetleri ile ilgili bilgilendirmek ve alınacak önlemler konusunda bilinçlendirmek amacıyla Bağlaraltı Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Yangın, arama ve kurtarma gibi acil durumlarda yapılması gerekenlerin gösterildiği tatbikatta itfaiye araç ve gereçleri de vatandaşlara tanıtıldı.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Necmettin Şenocak ile Mustafa Altın’ın da izlediği tatbikatta, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, teşkilat bünyesinde 60 kişilik arama kurtarma ekibi, 10 kişilik dağcı arama kurtarma ekibi, 22 kişilik NBC ekibi ve 10 kişiden oluşan sualtı kurtarma ekibi olduğunu söyledi. Tatbikatla eksiklikleri ve geliştirilmesi gereken konuları görmeyi ve bunlardan ders çıkarmayı istediklerini belirten Doğan, “Tatbikat sayesinde gerçek olaylara hazırlıklı olup, kurumlar arası koordinasyonu sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
Tatbikat sırasında önce bir evde çıkan yangına müdahale edildi. Duman ve alev içinde kalan evde mahsur kalan ve balkondan yardım isteyen vatandaşlar, kısa süre içinde olay yerine gelen itfaiye ve AKUT ekipleri tarafından yangına köpük ve suyla müdahale edilerek, kurtarıldı. Tatbikatın ikinci bölümünde de kaza yapan bir araçta sıkışan yaralı, ekipler tarafından kurtarıldı. Yaralının ilk müdahalesi 112 ambulansında yapıldı. Yüksek bir binanın son katında mahsur kalan vatandaşlar ise itfaiyenin atlama tüneli sayesine kurtarıldı. Tatbikatta son teknoloji malzemeler kullanıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 30.04.2010 | Okunma sayısı:6334

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu