Haberler

İsyan makamında bir şair

Font Boyutu

 22 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

İSYAN MAKAMINDA BİR ŞAİR
- ŞİİR KIRAATHANESİ’NİN KONUĞU ÖDÜLLÜ ŞAİR ÖMER ERDEM OLDU

BURSA- Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen moderatörlüğünü Devrim Tülay’ın yaptığı, Şiir Kıraathanesi’ne konuk olan televizyon dünyasının da yakından tanıdığı şair Ömer Erdem, şiir yolculuğuna ilişkin samimi açıklamalarda bulundu.

Bu yıl ilk kez verilen Fazıl Hüsnü Dağlarca Şiir Ödülü’nü Şükrü Erbaş ile birlikte alan ve 8. şiir kitabı Pas’ı geçen yıl yayınlayan Erdem, şiiri hep bir var oluş meselesi olarak gördüğünü ve insanın dünyada var oluş sebebini dilden başka bir şeyin anlatamayacağını söyledi. 20 yılı aşkın süre televizyonculuk yaptığını, uzun yıllar hayata kameranın gözünden baktığını bunun da kaleminde iz bıraktığını ifade eden Erdem, şiirde itibar edilmesi gereken ölçünün estetik olması gerektiğine vurgu yaptı. Cumhuriyet dönemi kültür politikalarına eleştirel bir bakış açısı ile yüklenen Erdem, “Devletin kültür açılımları, laikliğin saçma politikalarında boğulmasaydı Edip Cansever, Cahit Zarifoğlu, Turgut Uyar, Sezai Karakoç gibi birçok isim dünya çapında bilinen, dünya kültürüne etki eden şairler olurlardı” diye konuştu.

Şair büyük inançların ve büyük şüphelerin insanıdır
Şairlerin kendi şiirlerinin hem okuru hem de eleştirmeni olması gerektiğinin altını çizen Erdem, sözlerine şöyle devam etti: “Şair, şiiri yazdıktan sonra şiir artık okurundur çok gerekmedikçe şiirini okumamalıdır. Şair kendi şiirini okursa bir bakıma o şiirin nasıl okunduğuna ilişkin bir kapı aralar, bu da okurun şiiri okuma alanını daraltır. Şiire dışarıdan bakıldığında tek bir ritmi varmış gibi görünür ancak okur, şiir içinde o ritmi yeniden bulur ve keşfeder. Okura duyduğum saygıdan dolayı söyleşilerde ya da bir programda kendi şiirlerimi okumamayı tercih ediyorum.”

Şiiri anlamanın ve yaşamanın daha mümkün, hakikati söylemenin ise zor olduğunu ifade eden Erdem, kendi şiirinin okuru olduğunda gelişerek zenginleşmiş bir yaşama çoğunluğu gördüğünü söyledi. Kendi mısraları içinde dinmeyen bir öfkenin varlığını kabul eden ancak bunun kendi içinde felsefi idealini bulmuş bir isyan biçiminde algılanması gerektiğini söyleyen Erdem, “Şair her hal ve şartta isyan makamında ayrılmaması gereken bir varlıktır ama asla öfkenin rantına teslim olmamalıdır. Şair büyük inançların aynı zamanda büyük şüphelerin insanıdır. Hem iyiliği bilir hem kötülüğü bilir” dedi.
Programın sonunda genç şaire katılımından dolayı teşekkür eden Kültür A.Ş. kültür danışmanı yazar-şair Metin Önal Mengüşoğlu, Erdem adına dikilen çınar fidanının sertifikasını takdim etti.
BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.04.2016 | Okunma sayısı:1364

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir