Haberler

İŞTE BURSA’NIN TEKNOLOJİ HARİKASI İPEKBÖCEĞİ

Font Boyutu

 7 HAZİRAN 2011

BASIN BÜLTENİ

İŞTE BURSA’NIN TEKNOLOJİ HARİKASI İPEKBÖCEĞİ
 - BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DURMAZLAR MAKİNE İŞBİRLİĞİYLE ÜRETİM ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRDÜĞÜ İLK YERLİ TRAMVAY, GÖRÜNTÜSÜ VE TEKNOLOJİSİYLE BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DEVLET BAKANI BÜLENT ARINÇ’TAN TAM NOT ALDI.
- ÜRETİM ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇALIŞMALARIN BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDIĞINI BELİRTEREK, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ TRAMVAYINI TÜM DÜNYAYA TANITACAKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu döneme damgasını vuracak en önemli projelerinden biri olan yerli tramvayda sona gelindi. Üretimi büyük ölçüde tamamlanan tramvayı yerinde inceleyip, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den bilgi alan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, yerli tramvayın görüntüsü ve teknolojisiyle Bursa’ya yakışacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, seçim çalışmaları kapsamında Durmazlar Makine çalışanları ile yemekte bir araya geldi. Yemeğin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte yerli tramvay üretim çalışmalarını inceleyen Bakan Arınç, proje hakkında Başkan Altepe’den bilgi aldı. Üretim çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan tramvayın sürücü koltuğuna oturan Bakan Arınç, yerli tramvayın görüntüsü ve teknolojisiyle Bursa’ya yakışacağını kaydetti.

Tamamen el işçiliği
Büyükşehir Belediyesi’nin Durmazlar Makine işbirliğiyle üretimini son aşamaya getirdiği ilk yerli tramvay, tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ve el işçiliğiyle üretiliyor. İlk aracın üretilmesinin ardından seri üretimine başlanacak olan tramvay, Bursa’nın ipek yolunun başlangıç noktası olmasından esinlenilen tasarımıyla ipek böceğini andırıyor. Ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 250 kişi olan tramvay, tam dolu iken yüzde 8.2’lik eğimle tırmanma kapasitesi sayesinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen tüm şehir içi hatlarda çalışabilecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde raylar üzerinden bir obje olup olmadığı ve raylarda bozukluk olup olmadığı belirlenecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde sürücü müdahale etmese bile otomatik olarak tramvay duracak.

2 ay sonra görücüye çıkıyor
Proje koordinatörü Taha Aydın’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ilk yerli tramvayını Ağustos ayında Merinos Park’ta sergileyeceklerini söyledi. Bu proje ile bir sanayi kenti olan Bursa’da teknoloji ve tasarımı da ön plana çıkardıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Bizim gibi raylı sistemlere yatırım yapan bütün büyükşehirler heyecanla projenin tamamlanmasını bekliyor. Bugüne kadar bu araçları yurt dışından almak zorundaydık. İhale süreci, alımı ve maliyetleri yüzünden en fazla sıkıntı çektiğimiz konulardan biriydi. Artık hem daha kalitelisini hem de daha ekonomik araçları Bursa’da üretiyoruz. Şuanda son eksiklikler gideriliyor. Bu araçlarımızı ilk olarak Heykel- Garaj tramvay hattında kullanacağız” dedi.

Her araçta yüzde 30 tasarruf
Yerli tramvayın, dışarıdan alınan tramvaya göre yüzde 30 daha tasarruflu olduğunu belirten Başkan Altepe, şuanda yüzde 55 olan yerlilik oranının yüzde 70’ler seviyesine çıkmasıyla birlikte maliyetlerin daha da düşeceğini belirtti. Elektrik motoru gibi bazı ekipmanları dışarıdan alınmasının zorunlu olduğunu dile getiren hangi ülkede üretim yapılırsa yapılsın bu ekipmanların ithal edilmesi gerektiğini hatırlattı. İlk prototip aracın tamamlandıktan sonra sergileneceğini hatırlatan Başkan Altepe, hemen seri üretime geçileceğini ve seri üretimi yapılan ilk aracın ise Kasım ayında uluslararası testlerden geçirilerek, üretim sertifikası alınacağını kaydetti. Başkan Altepe, seri üretime başlanılmasının ardından da Heykel-Garaj hakkında kullanılacak 14 aracın 2012’de raylarda kullanılmaya başlanacağını sözlerine ekledi.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 07.06.2011 | Okunma sayısı:14915

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu