Haberler

İstanbul Caddesi’nde dönüşüm başladı

Font Boyutu

15 NİSAN 2016

BASIN BÜLTENİ

İSTANBUL CADDESİ’NDE DÖNÜŞÜM BAŞLADI
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EN ÖNEMLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDEN BİRİ OLAN İSTANBUL CADDESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN İLK SOMUT ADIM ATILDI VE YAKLAŞIK 20 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNDEKİ KAMULAŞTIRILAN BİNALARIN YIKIMLARINA BAŞLANDI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, HER TÜRLÜ İMAR HAKKI OLMASINA RAĞMEN BİR TÜRLÜ DÖNÜŞÜMÜN SAĞLANAMADIĞI İSTANBUL CADDESİ’NDE BAŞLATTIKLARI ÇALIŞMANIN, YAPILACAK DİĞER ÇALIŞMALARI TETİKLEYECEĞİNİ BELİRTEREK, KISA ZAMANDA EN ÖNEMLİ KENT GİRİŞLERİNDEN BİRİ OLAN İSTANBUL CADDESİ’NİN MODERN BİR GÖRÜNÜM KAZANACAĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri olan İstanbul Caddesi kentsel dönüşüm projesi için ilk somut adım atıldı ve yaklaşık 20 bin metrekare alan üzerindeki kamulaştırılan binaların yıkımlarına başlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her türlü imar hakkı olmasına rağmen bir türlü dönüşümün sağlanamadığı İstanbul Caddesi’nde başlattıkları çalışmanın, yapılacak diğer çalışmaları tetikleyeceğini belirterek, kısa zamanda en önemli kent girişlerinden biri olan İstanbul Caddesi’nin modern bir görünüm kazanacağını söyledi.

Bugüne kadar kentsel dönüşümü ağırlıklı olarak eski yapı stokunun bulunduğu alanları yol, spor tesisi, park ve sosyal donatı alanlarına dönüştüren hizmet projeleriyle yürüten Büyükşehir Belediyesi, en önemli kentsel dönüşüm projesinin startını verdi. Uzun süredir İstanbul Caddesi kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi, her türlü imar hakkı bulunmasına rağmen bir türlü modern yapılaşmanın sağlanamadığı bölge için devreye girdi. Beşyol Kavşağı’nın doğu cephesindeki yaklaşık 20 bin metrekarelik alan üzerinde bulunan atölye ve tamirhanelerden oluşan 61 bina kamulaştırıldı. Boşaltılan binaların yıkım çalışmalarına başlanırken, çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu çalışma ile bölgede yapılacak diğer çalışmaları tetiklemeyi amaçladıklarını söyledi.

Hastane talebi var
Daha yaşanılabilir ve sağlıklı bir kent için atılması gereken en önemli adımlardan birinin de kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Başkan Altepe, bunun için öncelikle bir türlü yenilenemeyen, yıpranmış dokuların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Her türlü imar hakkı bulunmasına rağmen İstanbul Caddesi’nde bugüne kadar modern yapılaşmanın bir türlü sağlanamadığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bölgeyi tetiklemek, yapılacak çalışmalara örnek olabilmek amacıyla belediye olarak direkt müdahale ediyoruz. Tek parselde 61 binayı kamulaştırdık. 20 bin metrekare alan üzerindeki kamulaştırmalar hemen hemen tamamlandı. Şimdi de boşaltılan binaların yıkımını yapıyoruz. 30 metrelik yol üzerinde kalan 10 bina ve buradaki 61 bina ile toplam 71 binayı yıkmış olacağız. Alanı temizledikten sonra buraya vizyonel projelerin yapılmasını istiyoruz. Küçükbalıklı, Yeşilova, Altınova, Fatih, Tuna ve çevre mahallelerden buraya bir hastane yapılması talebi var. Biz de buraya halkın talepleri doğrultusunda özel bir hastane yapılmasını isteriz. Uzun yıllar şikayetlere neden olan bölge temizleniyor. Bu yıl içinde İstanbul Caddesi’nin çehresi önemli ölçüde değişmiş olacak” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

Tarih: 15.04.2016 | Okunma sayısı:6834

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu