Haberler

İSLAMİYET VE SANAT

Font Boyutu

22 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

İSLAMİYET VE SANAT
- BURSA’DA DÜZENLENEN ‘EMİR SULTAN CUMARTESİ SOHBETLERİ’NİN KONUĞU OLAN HATTAT HÜSEYİN KUTLU, ‘İSLAMİYET VE SANAT’ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARINI ANLATTI.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Cumartesi Sohbetleri, bu hafta Hattat Hüseyin Kutlu’yu ağırladı. Kutlu, İslamiyet´in insanın iç güzelliğine önem verdiğini, bunu da sanatla ortaya konulduğunu söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi ve BURFAŞ işbirliği ile gerçekleşen ‘Emir Sultan Sohbetleri’ne konuk olan Hattat Hüseyin Kutlu, Türkler’in selefilerin aksine sanatı fantezi olarak görmediğine işaret ederek, “Ecdadımız bir sebil yaparken bile çeşmeleri muhteşem sanat bezemeleriyle ortaya koydular. Çeşmenin üzerine su ile alakalı ayet-i kerimeleri en iyi hattatlara yazdırıp, mermer işçiliğinden ahşap tavan uygulamalarına kadar bir sanat eseri bıraktılar. Sanata boş zamanları değerlendirmek olarak bakmaktan ziyade ruhumuzu incelteceğimiz bir unsur gibi görmeliyiz” dedi.
BURFAŞ Genel Müdürü Mustafa Çaltılı, programın sonunda Hüseyin Kutlu’ya Emir Sultan Mezarlığı ve Ulu Cami kitaplarını takdim etti. ‘Emir Sultan Cumartesi Sohbetleri’ne gelecek hafta ise Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan olacak.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 22.01.2013 | Okunma sayısı:4283

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir