Haberler

‘İSLAMİ KENTSEL MİRAS’ ÖĞRENCİLERİ BURSA’YI FETHETTİ

Font Boyutu

21 TEMMUZ 2011

BASIN BÜLTENİ

‘İSLAMİ KENTSEL MİRAS’ ÖĞRENCİLERİ BURSA’YI FETHETTİ
- BURSA’NIN TARİHİ YAPISINI YERİNDE GÖZLEMLEYEN İSLAM TARİHİ, SANAT VE KÜLTÜR ARAŞTIRMA MERKEZİ ÖĞRENCİLERİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN TARİHİ PROJELERİ HAKKINDA FİKİR SAHİBİ OLDU.

BURSA – İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi öğrencileri, Osmanlı’nın başkenti Bursa’yı ziyaret ederek, tarihi yapı ve kültürel mirası yerinde inceledi.

İslam Konferansı Örgütü’nün ilk kültürel alt organı olan İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA), 27 Haziran Pazartesi günü başlayan ve 25 Temmuz Pazartesi günü sona erecek olan yaz okulu, etkinlikleri kapsamında Bursa’ya geldi. Prof. Dr. Amir Pasic, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan ve uluslararası üniversite ve kurumlardan 30 öğrenciden oluşan grup, Bursa’da tarihi ve turistik mekanları yerinde inceledi.
İstanbul’da gerçekleştirilen IRCICA’nın yaz okulu eğitim programında, farklı eğitim ve resmi kurumlarda çalışan genç eğitimciler, profesyoneller ve öğrencilerin, kentsel mirasın korunması ile ilgili birikimlerinin daha ileriye taşınması amacıyla çalışmalar yürütülüyor. Program kapsamında Mardin, Safranbolu, Edirne, Antakya gibi kentler, de gezen heyet, Osmanlı’nın ilk başkenti olan ve zengin kültürel ve mimari mirasa sahip olan Bursa’ya hayran oldu.
14-15 Temmuz tarihlerinde 2 gün boyunca Bursa’da kalan heyet, Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere de katıldı. Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu’nun Bursa´nın Kentsel ve Mimari Gelişimi ile ilgili sunumunu dinleyen ziyaretçiler, Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Şube Müdürü Kübra Temel’den de Bursa’da tarihi çevrede yapılmakta olan koruma çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
Heyet, Bursa’da Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Ulu Camii, Yeşil Cami ve Türbesi, Muradiye Külliyesi, Tophane ve Cumalıkızık gibi tarihi merkezlere ziyaretler yaptı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 21.07.2011 | Okunma sayısı:5544

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir