Haberler

İşitme engelliler artık daha rahat alışveriş yapabilecek

Font Boyutu

10 MAYIS 2016

BASIN BÜLTENİ

İşitme engelliler artık daha rahat alışveriş yapabilecek
-İşitme ve konuşma engelli vatandaşların da diğer vatandaşlar gibi rahat ve aracısız alışveriş yapabilmesi amacıyla Bursa Kent Konseyi, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ve Zafer Plaza Alışveriş Merkezi tarafından ‘İki Elin Sesi Var’ projesiyle işaret dili eğitimleri düzenledi.

BURSA – Bursa Kent Konseyi, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ve Zafer Plaza Alışveriş Merkezi, işitme ve konuşma engelli bireylerin de aracısız alışveriş yapabilmesi amacıyla AVM personeline ve satış sorumlularına yönelik işaret dili eğitimleri düzenledi.

İşitme ve konuşma engelli vatandaşların da diğer vatandaşlarla eşit şartlarda yaşamalarını olanak sağlamak amacıyla Bursa Kent Konseyi, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ve Zafer Plaza Alışveriş Merkezi işbirliğinde ‘İki Elin Sesi Var’ projesiyle işaret dili eğitimleri düzenledi. Diğer alışveriş merkezlerine de örnek olacak projenin ilk etabında 100’ye yakın Zafer Plaza çalışanı ve satış sorumlusu işaret dili eğitim aldı. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerler, görev esnasında kolayca tanınmalarını sağlayacak rozet taşıyacak.

Eğitimlerin sonunda düzenlenen sertifika törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Yerel Gündem Şube Müdürü Mahmut Turunç, Bursa Kent Konseyi Genel Sekreter Vekili Murat Başlar, Zafer Plaza Alışveriş Merkezi Müdürü Murat Sönmez, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ömer Bozkurt, Zafer Plaza çalışanları, mağaza satış temsilcileri, işitme engelli bireyler katıldı.

“Şehirlerimiz engellilere uygun düzenlenmeye başlandı”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘İki Elin Sesi Var’ projesinin Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma olduğunu söyledi. Diğer alışveriş merkezlerine ve çarşı esnafına da rol model olacak bir projeye imza atıldığını belirten Altepe, “Eskisi gibi artık engelli bireyler evlerine kapanmak zorunda kalmıyor. Şehirlerimiz engellilere uygun düzenlenmeye başlandı. Her alanda medeniyetimizin güzel örneklerini veriyoruz. Tarih ve kültür başkenti olan Bursa, sosyal sorumluluk projelerinde de örnek olmaya devam ediyor. Şehrimizin fiziki anlamda gelişmesinin yanında insan faktörü de önemlidir. Eksikliklerin giderilmesi, örnek projelerin yapılması bizler için büyük önem taşıyor. Bu projeyle de engelli vatandaşlarımızın hayatı bir nebze kolaylaştırıyor. Aracısız iletişim kurması ve alışveriş yapabilmesine olanak veriyor. Tüm alışveriş alanlarında uygulanması gerekiyor. Güzel çalışmada emeği geçen Zafer Plaza, Bursa Kent Konseyi, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ve kursiyerlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla şehrin yerel parlamentosu gibi çalıştıklarını ifade etti. 4 Meclis, 30 çalışma grubu ve yüzlerce gönüllüsüyle bir Türkiye markası olduklarını söyleyen Çepni, “Engelliler Meclisi, Bursa Kent Konseyi’nin en aktif meclisidir. Engelli vatandaşların sosyal yaşam içerisinde tüm bireylerle eşit haklarda yaşaması bizler için önem arz ediyor. ‘İki Elin Sesi Var’ projesi, işitme engelli bireylerin herkesle eşit şartlarda alışveriş yapma imkanı sunuyor. Projede ortak paydaşlarımız olan Zafer Plaza’ya, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi’ne ve işaret dili eğitimi alan çalışanlara teşekkür ediyorum. Bursa Kent Konseyi olarak tüm sosyal projelerin yanında yer alıyoruz ve destek olmaya hazırız. Tüm halkımızı Bursa Kent Konseyi’nin çalışmalarına katılmaya ve destek vermeye davet ediyorum” diye konuştu.

Zafer Plaza Alışveriş Merkezi Müdürü Murat Sönmez, ‘iki elin sesi var’ sloganıyla yola çıktıkları projeyle, alışveriş merkezi ziyaretçilerinin tamamıyla aracısız iletişim kurmayı amaçladıklarını söyledi. Son dönemde işaret dilini kullanarak iletişim kuran ziyaretçilerin arttığını gözlemlediklerini belirten Sönmez, Türkiye’de 3 milyon, Bursa’da ise 10 bine yakın işitme veya duyma engelli bireyin bulunduğunu hatırlattı. Hizmetin herkese aynı oranda ulaşması amacıyla projeyi başlattıklarını aktaran Sönmez, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve Osmangazi Halk Eğitim Merkezi’nin katkılarıyla alışveriş merkezi ve mağaza çalışanlarına yönelim işaret dili eğitimleri verildiğini ifade etti.

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ömer Bozkurt ise, bir eğitim öğretim döneminde 70 dalda 1300 kurs ve 30 bin kursiyere hizmet verdiklerini anlattı. Tüm kurum ve sektörlerle işbirliği yaparak ihtiyaç duyulan alanda kurslar düzenlediklerini söyleyen Bozkurt, sosyal sorumluluk projesinde yer aldıkları için mutluluk duyduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından işitme engelli bir vatandaş ile işaret dili eğitimi alan satış temsilcisi arasında temsili diyalog sunuldu. Daha sonra protokol üyeleri tarafından başarılı kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ  

Tarih: 10.05.2016 | Okunma sayısı:2745

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu