Haberler

İpekyolu şehirleri bayrağı Bursa’da dalgalanacak

Font Boyutu

 28 ŞUBAT 2014

BASIN BÜLTENİ

İPEKYOLU ŞEHİRLERİ BAYRAĞI BURSA’DA DALGALANACAK
- İPEKYOLU BELEDİYE BAŞKANLARI FORUMU YÖNETİM KURULU BAŞKANI DR. KWAAK YOUNG HOON, ÖNÜMÜZDEKİ YIL BURSA’NIN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILACAK 10. İPEKYOLU BELEDİYE BAŞKANLARI FORUMU ÖNCESİNDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE’Yİ ZİYARET ETTİ.
- BURSA’YA İLK KEZ GELDİĞİNİ VE TARİHİ BİRİKİMİNE HAYRAN KALDIĞINI BELİRTEN HOON, “8500 YILLIK TARİHİ BİRİKİMİNİZ VAR. OSMANLI’NIN 6 SULTANINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORSUNUZ. NASIL OLDU DA DÜNYA BUGÜNE KADAR BURSA’YI TANIMADI” DEDİ.
- BURSA’NIN TARİHİ BİRİKİMİNİ AYAĞA KALDIRMAK AMACIYLA BU DÖNEM ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI HAYATA GEÇİRDİKLERİNİ BELİRTEN BAŞKAN ALTEPE, TARİHİ MİRAS VE KENT KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI GİBİ ALANDA DÜNYAYA ÖRNEK OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA – İpekyolu Belediye Başkanları Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kwaak Young Hoon, önümüzdeki yıl Bursa’nın ev sahipliğinde yapılacak 10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Bursa’ya ilk kez geldiğini ve tarihi birikimine hayran kaldığını belirten Hoon, “8500 yıllık tarihi birikiminiz var. Osmanlı’nın 6 Sultanına ev sahipliği yapıyorsunuz. Nasıl oldu da dünya bugüne kadar Bursa’yı tanımadı” dedi.

Dünyanın en eski ticaret yollarından biri olan ve uzunluğu 7 bin kilometreyi bulan İpek yoluna yeni sosyal, kültürel ve ticari işlevler yüklemek amacıyla Güney Kore’nin Yeosu kentinde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Dünya 8. İpek Yolu Şehirleri Belediye Başkanları Forumu’nda, Bursa önemli bir görev üstlendi. 2015 yılında yapılacak Belediye Başkanları Forumuna ev sahipliği için aday olan ve aralarında Budapeşte (Macaristan), Kotor (Karadağ), Bişkek (Kırgızistan) ve Semerkant (Özbekistan) gibi tarihi kentlerin de bulunduğu şehirler arasında ev sahipliği görevi Bursa’ya verildi. Bursa’da 2015 yılında 30 kadar ülkeden 120 ipek yolu şehrinin belediye başkanları ve yöneticilerine ev sahipliği yapmaya yönelik hazırlıklarını sürdürürken, İpekyolu Belediye Başkanları Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kwaak Young Hoon, eşi ve beraberindeki heyetle forum öncesi ön görüşmelerde bulunmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti.

“Dünya Bursa’yı nasıl oldu da tanımadı”
Aynı zamanda Dünya Vatandaşları Örgütü Başkanı da olan Dr. Kwaak Young Hoon Gaziantep’te düzenlenen İpekyolu Üniversiteleri İşbirliği Sözleşmesi ve İpekyolu Otelleri işbirliği sözleşmesi imza törenine katılmak amacıyla Türkiye’ye geldiğini belirterek, önümüzdeki yıl Belediye Başkanları Forumu’nun yapılacağı Bursa’yı da görmek istediğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Müzesi, Tekstil Sanayi Müzesi, Enerji Müzesi ve İpek Müzesi’ni inceleme fırsatı bulduğunu kaydeden Hoon, “Bursa’ya ilk defa geliyorum. 8500 yıllık tarihi birikiminiz var. Osmanlı’nın 6 Sultanına ev sahipliği yapıyorsunuz. Nasıl oldu da dünya bugüne kadar Bursa’yı tanımadı. Yaptığınız çalışmaları takdirle karşılıyorum. 2015 yılındaki İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu, yeni bilgi kesitlerine sahip olmalı. Özellikle uzakdoğudan gelecek şehirlerin belediye başkanları, Bursa’da yaptığınız örnek çalışmalara hayran kalacaklardır. Bursa’da yapılacak buluşma; hem bu şehrin dünyaya tanıtımı anlamında hem de ipek yolu üzerindeki şehirler arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin kurulması noktasında önemli bir işlev üstlenecektir” dedi.

Örnek çalışmaları hayata geçiriyoruz
Bursa’nın tarihi ipek ve baharat yolu üzerine önemli bir nokta olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı’yı kuran ve 130 yıl başkentlik eden Bursa’nın bu kimliğini öne çıkarmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını söyledi. Hayata geçirdikleri tarihi çarşı düzenlemeleri ve restorasyon çalışmalarıyla Türkiye’nin bir çok kentine danışmanlık yapar hale geldiklerinin altını çizen Başkan Altepe, “Hangi kentimizde bir tarihi eser restore edilecekse ya da bir müze kurulacaksa bizim ekiplerimiz danışmanlık yapıyor. Tarihi miras çalışmalarımız kapsamında 2015 yılında ev sahipliği yapacağımız İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nu da bu bağlamda önemsiyoruz” diye konuştu.
Başkan Altepe, ziyaretin sonunda günün anısına İpekyolu Belediye Başkanları Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kwaak Young Hoon’a el yapımı Bursa bıçağı hediye etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 

Tarih: 28.02.2014 | Okunma sayısı:3350

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir
Video indir
Video Embed Paylaşım Kodu