Haberler

İpekböceği kent meydanında görücüye çıktı

 16 MAYIS 2013

BASIN BÜLTENİ

İPEKBÖCEĞİ KENT MEYDANINDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DANIŞMANLIĞINDA ÜRETİLEN TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ TRAMVAYI ‘İPEKBÖCEĞİ’, KENT MEYDANINDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, VATANDAŞLARIN YAKLAŞIK 2 AY SONRA İÇİNDE YOLCULUK YAPACAĞI ARAÇLARI GÖRMESİ İÇİN ÜRETİLEN İLK PROTOTİP ARACI SERGİLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’, kent meydanında görücüye çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı recep Altepe, vatandaşların yaklaşık 2 ay sonra içinde yolculuk yapacağı araçları görmesi için üretilen ilk prototip aracı sergilediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin seçim vaatleri arasında yer alan ve ‘yapılamaz’ denilmesine rağmen 2 yıl gibi kısa bir sürede Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Durmazlar Firması tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ sonunda görücüye çıktı. Kent merkezini araç gürültüsü, egzoz gazı kirliliği ve yoğun araç trafiğinden arındırmak amacıyla inşaatı tamamlanma aşamasına gelen Heykel Garaj T1 Tramvay Hattı’nda kullanılacak olan yerli tramvaylardan prototip olarak yapılan ilki Kent Meydanı’ndaki raylara indi. Gece boyu devam eden çalışmalarda, özel araçlar üzerinde Kent Meydanı’na getirilen ‘İpekböceği’, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın’ın gözetiminde raylara indirildi.

2 ay sonra yolcu taşıyacak
Sabah saatlerinde işe gitmek için yola çıkan vatandaşlar, Kent Meydanı’nda ilk kez yerli tramvayla karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de beraberindeki Genel Sekreter Seyfettin Avşar ve Danışmanı Taha Aydın ile birlikte sabah saatlerinde sergilenen aracı yerinde inceledi. Büyükşehir Belediyesi olarak yerli tramvay ile bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bursa’nın bu gururunu tüm halkımızla birlikte yaşamak istedik. Türkiye projesi olan yerli tramvayı Bursa olarak biz ürettik. Üretimi yapan firma açtığımız ihalede en uygun teklifi verince bu araçlardan 6 tanesini satın aldık. Şehir içi tramvay hattımızda inşaat da tamamlanma aşamasına geldi. Yaklaşık 2 ay sonra bu araçlarımız yolcu taşımaya başlayacak. Biz de istedik ki halkımız yolculuk yapacağı bu araçları yakında görsün. Dünya standartlarında, benzerlerinden eksiği değil fazlası olan bu araçlarımızla kent içi ulaşıma kalite gelecek. Görüntü, gürültü ve egzoz gazı kirliliği ortadan kalkacak. Bu araçlarımız geçtikleri tüm caddelere değer katacak” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 16.05.2013 | Okunma sayısı:13556

Haber Foto Galeri
Tüm ekleri indir